Yargı, ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ne Sahip Çıktı

  0
  64

  DURUŞ Gazetesi’nin 17 Aralık 2013 tarihli 60. sayısında manşetten verilen ‘Yollarda ölüm kaderimiz oldu!’, “KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRÜ İSTİFA ETSİN!” başlıklı haberimizden dolayı gazetemiz hakkında 8. Bin Tl dava açan Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’ye, yargı tekzip talebini reddederek gereken cevabı verdi!

  2013 yılının Aralık ayı içerisinde Adıyaman-Çelikhan karayolunda meydana gelen kazada 22 yaşındaki gencecik bir öğretmen hayatını kaybetmiş, 8 öğretmen ise yaralanmıştı. Aynı yolda daha öncede yaşanan onlarca kazadan yola çıkarak sorumluların gerekli cezayı almasını talep eden gazetemiz halkın sesi olmuştu.

  Adıyaman-Çelikhan-Malatya karayolunda yaşanan kazaların yanı sıra, 29 Mayıs 2013 tarihinde Çakal Köprüsünde yaşanan kazada da 18 vatandaşımız hayatını kaybetmesi ve il genelinde bu tür ölümlü kazların sık sık yaşanmasını 60. sayısında gündemine alan Gazeteniz DURUŞ, halkın görüşlerini almıştı. DURUŞ’a açıklamada bulunan Adıyamanlılara göre kazaların en büyük nedenin yolların bakımsızlığı ve yetersizliğinin yanında, yol kenarlarında bariyerlerin olmayışına bağlanmıştı.

  Bu işten sorumlu olan Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürlüğü’nün başındaki simi istifaya davet eden gazeteniz hakkında, Karayolları 8. bölge müdürü Hüsamettin Özendi şikayette bulunmuş ve gazeteniz DURUŞ’un yargılanmasını istemişti. O tarihte yapılan şikayet sonunda sonuçlandı ve yargı, tekzip talebini reddettiğini açıkladı.

  Yargı, Basın Özgürlüğünü göz ardı etmedi

  Gazetemizin 17 Aralık 2013 tarihinde nüshasında manşetten yayımladığı haberimiz üzerine gazetemize 8 bin TL’lik tazminat davası açan Karayolları 8.Bölge Müdürü, gerekçe olarak kazanın sorumlusunun şoför olduğunu ve kendisinin bir kabahatinin bulunmadığını dile getirmişti.

  Konuyu yakından takip eden Adıyaman 1. Sulh Ceza Mahkemesi, talepte bulunan Hüsamettin Özendi’ye de gönderilen mahkeme kararında, DURUŞ Gazetesinde yayımlanan haberler için ve aynı gazetenin 2. sayfasında konuyla ilgili yazısı bulunan Muzaffer Akif Beyaz’ın yazısıyla ilgili talep edilen tekzibin, haberlerin ve yazının eleştiri sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle reddedilmesine karar verdi.

  Karar memnuniyetle karşılandı

  Adıyaman basınının ve siyasetçilerinin de yakında takip ettiği davayla ilgili birçok basın organı DURUŞ Gazetesine destek vermiş ve Karayolları Bölge Müdürünü suçlar açıklama yapmışlardı.

  Kararın, basın özgürlüğü lehine alınması başta basın camiası olmak üzere ildeki siyasileri ve kazaların sıklıkla yaşandığı Palanlı Köyü sakinlerini de memnun etti.

  Kazalara dikkat çekmek için birçok kez köylerinin önünden geçen yolda eylemler yapan Palanlı sakinleri yollarının yapılmaması durumunda yargıya başvuracaklarını belirttiler.

  Aynı yolda kazalar devam ediyor

  Bu arada habere ve davaya konu olan Adıyaman-Çelikhan-Malatya yolunda kazalar da hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Çelikhan ilçesi yakınlarında aynı bölgede bir hafta içerisinde iki farklı kaza yaşanmış ve yine kaza ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanmıştı.

  duruş takzipp (1)

  karar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz