Mermer Ocaklarında Güvenlik Üst Seviyede Tutuluyor

  0
  63

  Manisa Soma’da kömür madeninde meydana gelen kaza sonrası, Adıyaman’da sayıları çok fazla olan mermer madenlerinin güvenliği de tartışılmaya başlandı.
  Adıyaman’da şu anda aktif olarak faaliyet gösteren 16 mermer madeninde 400’ün üzerinde kişi istihdam ediliyor. Dünya’daki mermer rezervinin yüzde 4’üne sahip Adıyaman’da yaygın olan mermer ocaklarındaki güvenlik üst seviyede tutuluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ekipleri, 16 mermer ocağında denetimlere başladı.
  Adıyaman Mermer ve Madenciler Derneği Başkanı Coşkun Atız, Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği kömür ocakları ile mermer ocakları arasında büyük bir fark olduğunu, bu tür bir kazanın olamayacağını söyledi.
  Kömür madeni işletmesiyle, mermer ocağı işletmesinin aynı konuma konulmaması gerektiğini vurgulayan Coşkun Atız, “Kömür madenlerinde zehirli gazı bulunduran üretim yöntemi ile yeraltı işletmeciliği yapılırken, bizimkisi ise yerüstü açık işletmeciliktir. Açık işletmelerde gaz birikmesi olmaz. Bizim işletmelerde çökme, göçük sorunu olmaz. Bizde tek sorun elmas tein kopmasıdır. Şu an mermer ocağı işletmelerinde olan iş kazalarının yüzde 50’sinden fazlası tel kopmalarıyla meydana gelen iş kazaları ve taş devrilmesidir. Bu ikisinin önlemini almak bizim için çok basittir” dedi.
  İş güvenliği uzmanları tarafından haftalık ve aylık düzenli olarak işçilere eğitim verildiğini vurgulayan Atız, “Biz çalışanlarımızın tamamına haftalık, aylık eğitimler veriyoruz. Bunların tamamıda kayıt altındadır. İşçilere biz birebir eğitim veriyoruz. Taş devrilmelerinde nasıl önlem almaları gerekir konusunda eğitim veriyoruz. Yeni işe alınan bir personel ilk başta ocağa göndermeden önce eğitim verilir. Bizim burada tabir ettiğimiz ustabaşı, şantiye şefi yeni gelen kişiyi ocağa götürür orada bilinçlendirir. Bu bilgilendirmenin ardından yeni gelen kişi herhangi bir ustanın yanına verilir, belli bir zaman geçene kadar bu yeni gelen kişi bir ustanın yanında çalıştırılır. Yıllık veya 6 ayda bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelip bizim denetimimizi yapıyorlar. Zaten burada şu an denetim yapıyorlar. 3 ocağın denetimini yaptılar; diğer 13’ünü yapacaklar. Son 2 yıl içinde sadece bir kaza meydana geldi. Bu da tamamen çalışan personelin kendi hatasından kaynaklı bir kazadır. Son yıllara baktığımızda iş kazasına maruz kalan kişiler ustalardır. Bunun nedeni ise kendilerine olan aşırı güvenden kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz