Orman Ve Ekili Alan Yangınlarına Dikkat

  0
  70

  Adıyaman Orman İşletme Müdürü Yusuf Turan, orman ve ekili alan yangınlarına karşı vatandaşları uyararak, küçük bir ihmalin büyük felaketlere neden olabileceğini vurguladı.
  Yaz mevsimiyle birlikte yangınların başladığına dikkat çeken Adıyaman Orman İşletme Müdürü Yusuf Turan, Adıyaman’da çok sıcak bir yaz mevsiminin olduğunu belirterek, vatandaşların daha dikkatli davranması gerektiğini dile getirdi.
  Özellikle pikniklerde vatandaşların ateş konusunda duyarlı olması gerektiğine işaret eden Yusuf Turan, ekili alanların yakınlarına sigara izmariti atılmaması gerektiğinin altını çizdi.
  Turan, Adıyaman’da 178 bin hektarlık ormanlık alan olduğunu, bu ormanların 3 bin hektarlık alanının doğal ibreli (Çam), 160 bin hektarının doğal yapraklı (meşe), 15 bin hektarlık alanının ise sonradan ağaçlandırılan saha olduğunu söyledi.
  Mayıs ayı ile Kasım ayının sonuna kadar yangınların yoğunluklu dönem olduğunu kaydeden Turan, “Adıyaman 3. derecede yangın bölgesidir. Sahalarımızda Gölbaşı ve merkezde yangına ilk müdahale ekibi mevcut. 18 kişilik ekip 24 saat yangına müdahaleye hazırdır. Ayrıca Gölbaşı Karababa’da yangın gözetleme kulesi mevcut olup burada 3 kişi 24 saat gözetleme yapmaktadır.
  Yangınlar genelde insan kaynaklı meydana geliyor. Dikkatsizlik ve tedbirsizlikten dolayı meydana gelen yangınlardır. Araç gereçlerin bakımını yapıyoruz. İki adet arozözümüz mevcut, bir adet su tankı bulunuyor.
  Piknik amaçlı ormanlık alanlara giden vatandaşlar, ateşi mümkün olduğu kadar yakmamalı, yakacaklarsa belirtilen yerlerde kontrollü olarak yakmaları gerekiyor. Ateşi tamamen söndürmeleri çok önemlidir. En küçük bir yangında Alo 177 ücretsiz hattını aramaları ve yangın büyümeden kendilerinin ilk müdahaleye yapmaları gerekir” dedi.

   

  AW095405

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz