Çocuklar İçin Ekokardiyoğrafi Cihazı Alındı

  0
  423

  Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) tarafından Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü’ne ekokardiyoğrafi cihazı alındı.
  Adıyaman’da geçtiğimiz aylarda ilk defa Çocuk Kardiyoloji Uzm. Dr. Murat Şahin ve Uzm. Dr. Ahmet Köse atanmıştı. Hasta kabulünü yapan uzmanlar çocuklar için ekokardiyoğrafi cihazı olmadığı için yetişkinlerin cihazında ekokardiyoğrafi çekiliyordu. KHB Genel sekreterliği tarafından Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çocuklar için ekokardiyoğrafi cihazı aldı.
  Çocuk Kardiyoloji Uzm. Dr. Murat Şahin, çocuk hastalarda kalp ultrasonunun çekilmeye başlandığını ve alınan cihazın bölgede nadir bulunan bir cihaz olduğunu belirtti.
  Çocuk Kardiyoloji Uzm. Dr. Murat Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu cihaz çocuklardaki kalp delikleri, damarlardaki darlıklar, kapaklardaki kaçaklar, kalbin damarların ters taraftan çıkması gibi, damar bozukluklarını gösteriyor. Bu cihaz çok önemli bir cihaz. Çocuklar çağında duyduğumuz üfürüklerin çoğunluğu masum olmasına rağmen bunların bir kısmı acil operasyon gerektiren kalp delikleri çıkabilmektedir. Bunun değerlendirilmesi için ekokardiyografi şart. Küçük üfürümlerin altından ciddi sorunlar çıkabiliyor.
  Yetişkinler ile çocuklarda kullandığımız cihazların probları farklı, probların frekans değerleri farklı olduğu için yetişkinlerde kullanılan cihazlarda çocukların bazı değerleri doğru çıkmayabiliyor. Adıyaman’da bu cihazın olması çok önemlidir. Anne karnındayken de bebeğin kalbine bu cihazla bakabiliyoruz. Burada da anne karnındayken bebeğin kalp boşluklarının iyi gelişememesi, bir tarafın daha az gelişmesi ya da damarların yanlış yerlerden çıkması, kalp deliğinin olması gibi konularda hamilelikte görülebiliyor” açıklamasını yaptı.AW000873

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz