KHB Genel Sekreteri Öz: “Şuan Hastanemiz 550 Yataklı”

  0
  62

  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kapasitesinin 550 yatak olduğunu söyledi.

  Öz, yaptığı açıklamada, hastanede bulunan yatakların hepsinin çok modern olduğunu belirterek, içinde tuvaleti, banyosu olan oldukça geniş, ferah ve en üst teknolojinin kullandığı fiziksel bir bina olduğunu aktardı.

  – ÇOK ÜST DÜZEY TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

  Hastanede çok üst düzey teknolojinin kullanıldığını anlatan Öz, şöyle konuştu:

  “Sadece fiziksel alan değil, hastanenin içindeki teknolojik cihazlar, teçhizatlar,  en üst seviyede. Türkiye’nin  birçok ilinde  olmayan, birçok  büyük şehirde  olmayan cihazlarımız şuan için faaliyette. Esvl cihazımız Türkiye’deki  iki örneğinden bir tanesi. Bulunduğu hassasiyeti,  içerdiği teknolojiyi seviyesiyle çoğu ilde tedavi olamayan hastalara dahi davet edebilecek bir cihazımız. Türkiye’nin birçok ilinde bir anjiyografi  yokken, şuan iki tane anjiyografi  cihazımız var. Bu iki anjiyografi cihazıyla 24 saat hastalarımıza anjio yapılıyor. Hastamız herhangi bir saatte geldiği zaman çok kısa bir sürede anjio olabiliyor. Türkiye’deki en kısa sürede bir tanesi de stent konabiliyor. Bu ilimiz için çok büyük bir gelişme. Artık hastalarımız diğer illere giderken yolda  damar tıkanıklığındaki artış artmıyor veya vefat etmiyor. Biz burada stent koyarak bu hastalarımıza şifa  veriyoruz, vermeye çalışıyoruz”

  SEVKLERİMİZ DÜŞTÜ

  Hasta sevklerinin düştüğünü ifade eden Öz, “Şuan için ilimizdeki dışarıya sevk oranı binde 6’dan, binde 2’ye inmiş durumda.  3’te bir oranımız azaldı. Mecburi bir durum olmadıkça hiçbir hastamızı il dışına göndermiyoruz” dedi.

  – 24 SAAT UZMAN DOKTORUMUZ VAR

  Hastanedeki doktor hizmetine de değinen Öz, şöyle devam etti:

  “Buradaki yeni Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki en büyük yaptığımız proje yada en büyük yaptığımız işler diyelim, 24 saat uzman doktorların nöbet usulüi hemen her branşda 24  saat nöbetçi uzman doktorumuz burada bulunuyor. Acilde başvuran hastalarımıza, serviste yatan hastalarımıza, eskisi gibi evden telefon açarak doktorumuz gelmiyor çünkü burada uzman doktorumuz 24 saat nöbet tutuyor. Hastanelerin birleşmesi, yani merkezi hastanenin buraya taşınması sonrası buraya yapılması, sonrası yapabildiğimiz bir şey bu. Bunu  hastane taşınmamadan yapabilmek mümkün değildi. Şuan için burada  her ilçeden, merkezden gelen hastaların tamamının aynı anda, hatta farklı araçlarda birçok doktorun aynı anda müdahale edebildiği  bir acilimiz var”

  – EN İYİ AMELİYATHANE VE YOĞUN BAKIM BİZDE

  Hastanenin yoğun bakım ve ameliyathanesinin en iyilerden biri olduğuna işaret eden Öz, “Türkiye’deki en iyi acillere, ameliyathanelere,  yoğun bakımlara sahibiz. 17 tane ameliyathanemiz var, yoğun bakımımız en üst seviyede, üçüncü basamak yoğun bakımlarımız 39 tane yoğun bakım kazandırdık. Burada nitelik çok önemli. Sağlıkta hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

  – 82. YIL SEMT POLİNİKLİNİĞİNDE HİZMET VERİYORUZ

  Hastanelerde hizmet vermeye devam ettiklerini anlatan Öz, şunları kaydetti:

  “ 82. Yıl Semt polikliniğimiz eskisinden daha çok fazla hasta bakıyor. Gündüz 13 ile 16 arasında uzman hekimimiz burada, arkadaşlarımıza, hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyor. Labaratuar görüntüleme hizmetlerimiz var. Diyelim ki orada sadece yatış yapılmıyor, günü birlik tedavilerimiz, enjeksiyon, pansumanımız  devam ediyor. Orada hastalar üst tedavi alabiliyor ama ağır bir vaka varsa,  yatmaları gerekiyorsa, biz o hastaları alıp, yeni hastanemize taşıyoruz. Burada tedavi olabiliyorlar. Burada verilebilen hizmetin en üst seviyede olduğunu,  ameliyathanelerin, yoğun bakımların, diğer hastanelerle, merkez hastanemizle veya 82. Yıl Hastanesini karşılaştırmayacak kadar üst seviyede olduğunu görebiliyoruz. Bizim Türkiye genelinde yüzde 76 bir memurumuz, emniyet oranımız varken, yüzde 90 üzerinde emniyet oranımız var. Gittikçe de bu taşıma sürecindeki yaşanan küçük aksakların  giderilmesiyle hergün daha iyi ileriye doğru hizmet kalitesinde artışı sağladığımızı düşünüyorum”

  – SAĞLIKTA İYİYE GİDİYORUZ, HALKIMIZ MERAKLANMASIN

  Sağlıkta iyiye gidildiğini anlatan Öz, şunları söyledi:

  “Halkımız merak etmesin sağlık iyiye doğru gidiyor. Nitelikli hizmet alıyorlar. İnsanlarımız artık il dışına çıkmak zorunda kalmıyorlar, çok az sayıda hastamız eskisine göre oran düştü. Yüzde 1 oranda hastamız il dışına  gitmek istiyor. Acillerimiz üst seviyede, servislerimiz üst seviyede. Eskiden birkaç tane branş aynı serviste yatarken, şuan için her servis ayrı bir klinik oluşturulmuş durumda. Hocalarımız profesörlerimiz, doçentlerimiz, doçent yardımcıları burada, artık asistan eğitimi veriliyor. Burada artık uzman hekimleri yetiştiriyoruz. Ve en yakın zaman da ve tıp fakültesi öğrencilerin gelmesiyle de artık burada doktor yetiştireceğiz”

  – HİZMET İÇİN VARIZ

  Kendilerinin hizmet için olduklarının altını çizen Öz, “Biz hizmet için varız. Sağlık çalışanlarının hiçbirinin zihninde hizmet etmek dışında birşey olamaz. Biz halkımıza hizmet etmek durumdayız. Çünkü diyorum ki aynı anda sağlık çalışanları da kendilerine hizmet alandır. O sebeple bize yapılan şiddeti ben şiddetle kınıyorum, bilsinler ki halkımız burada insanlar kendilerine hizmet etmek için var. Mutlaka eksiklerimiz olabilir, hatalarımız olabilir ama hiçbir şey sağlık çalışanlarına, hastanemize, şiddeti doğru gösteremez, biz bunu  reddediyoruz” diye konuştu.

  – GÜNDE 5 BİN HASTAYA BAKIYORUZ

  Hastaneye günde 5 bin civarında hasta geldiğine dikkat çeken Öz, şu bilgileri verdi:

  “4 binle 5bin arası hasta var. Bunun 700,  800 tanesi 82. Yıl Semt Polinikliniğine, bir o kadarı da Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine geliyor.  Binin üzerinde acilde hastamıza bakılıyor. Çok ciddi anlamda bir hasta potansiyelimiz var. Burası gittikçe daha nitelikli hizmet veren hastane konumuna kavuşacak”

  – KADIN DOĞUM UZMANI SIKINTIMIZ VAR

  Doktor olarak Kadın Doğum Uzmanı sıkıntılarının olduğunu dile getiren Öz, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Kadın doğum uzmanı sıkıntımız var. Sürekli bunu istişare halindeyiz. Sağlık Bakanlığımızla görüşüyoruz. Sayın bakanımızla, sayın müsteşarımıza, bu durumu ilettik. Kadın doğum uzmanı sayımızdaki azlığı kendileri de biliyorlar. En kısa sürede bu eksikler gider diye düşünüyoruz. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz fiziksel olarak çok yetersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple burayı taşıma zaruriyetimiz oldu. Merkez hastanesinde yapılan tetkikler, deprem tahkikinde sorun, kadın doğum ve çocuk hastanesine çevirebilmemiz mümkün olmayınca tıp fakültesine yöneldik. Şuanki tıp fakültesinde olan çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç ay içerisinde bu işlemlerin bitireceğiz. Fiziksel çalışmalar bitecek, tabi bu mekanik çalışmalarımız da var. Bunlar bitince kadın doğum ve çocuk hastanemiz eski adıyla tıp fakültesine hastanemize taşımış olacağız. Merkez devlet hastanemiz ile eski devlet hastanemiz bilinen merkez binada deprem tahkiki yapılıyor. Deprem tahkiki sonucunda Sağlık Bakanlığımıza  bu sonuçlarla ilgili  bildirim oldu. Bu binaları mümkün olan binaların yıkılıp yerine ikinci basamak bir hastane yapılmasını talep edeceğiz. Burada hastane dışında bir bina yapmak mümkün değil”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz