Fırat: “Çözüm Süreci Ancak Silahları Toprağın Altına Gömmekle Olur”

  0
  56

  Ak Parti Adıyaman milletvekili Halil Fırat, çözüm sürecinin ancak silahların toprağa gömülmesi ile olacağını söyledi.

  Fırat, yaptığı açıklamada, çözümün ve huzurun partisi olduklarını belirtti.

  Ak Partinin Türkiye’nin partisi olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Fırat, “Her ilden, her ilçeden oy aldık. Çözüm sürecinin mimarı AK Parti’dir ve geleceği de AK Parti’ye bağlıdır. Bu istikrarlı güçlü hükümet, biriken sorunların hepsini bir bir çözecektir” dedi.
  “Çözüm Süreci devam edecek ama muhatabımız sürecin 3 yıl önce başladığı muhataplar değildir” diyen Fırat, şöyle devam etti:

  “O muhataplar, HDP ve PKK ekseniydi ama HDP ve PKK, bu muhataplığı maalesef istismar etti. Bir daha bir istismar yaşamak istemiyoruz. Bizim artık Çözüm Süreci’nde muhatabımız Edirne’den Hakkari’ye kadar bütün halktır. Türk’üyle, Kürt’üyle, Lazıyla Çerkeziyle Aşevisiyle Sunnisiyle bütün bir halktır. Bu ülkenin yurttaşı herkes Çözüm Süreci’nin muhatabıdır. Kürt meselesinde ‘Çözüm Süreci’ dediğimiz zaman sadece Kürtleri ilgilendiren, Kürtlerle alakalı süreçten bahsetmiyoruz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını ilgilendiren süreçten bahsediyoruz.”

  – PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI LAZIM
  Çözüm süreci için PKK’nın kesinlikle artık silah bırakması hatta silahları yer altına gömüp üzerine de beton dökmesi gerektiğini belirten Fırat “ Bunun yanı sıra dağdaki insanlar da artık inip güvenlik güçlerine teslim olmalıdırlar. Eğer amaç barış, huzur ve kardeşlik ise bunlar şart. Biz Ak Parti olarak çözüm sürecinin bu şekilde devam etmesi taraftarıyız” ifadelerini kullandı.

  – ANAYASA İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ
  Fırat, Anayasayı çağın ve toplumun ihtiyaçlarına, beklentilerine göre yeni baştan değiştirmek bu Meclisin en temel görevi ve önceliği olmalıdır” dedi.
  ” Biz 7 Haziran seçimlerinde halkın mesajını iyi ve doğru okuduğumuz için tekrar halkın teveccühüne mazhar olduk” ifadesini kullanan Fırat, yeni dönemde ekonomik ve sosyal gelişmenin eş zamanlı gerçekleştirilmesi, aynı zamanda devletin bekası ve milletin varlığının sürdürülmesi için çabalarının olacağını aktardı.
  Fırat, şunları kaydetti:

  “Bence parlamenter sistemin arızası bu dönemde görülmüştür. O nedenle bireysel hak ve özgürlükleri genişleten, geliştiren, krizlerin, kaosların nedeni olmayan yeni bir anayasaya, sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç var”
  Türkiye’ye yeni bir anayasanın gerekliği olduğunu belirten Fırat, ” Demokratik mekanizmaların etkin bir şekilde çalışmasını sağlayacak, demokratik kültürü ve uzlaşma kültürünü özellikle öne çıkartacak sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya ihtiyaç olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
  Fırat, “Ama anayasanın en temel önceliği istikrarı sağlıyor olmasıdır. Ne yazık ki mevcut anayasa istikrarı sağlamaya yetmedi. Ben istikrarı sağlayacak yeni düzenlemelerin anayasada yer alacağına inanıyorum. Her şeye ‘hayır’ diyen bir muhalefet anlayışının Türkiye’ye bir yararı olmadı, kendi partilerine de bir yararı olmadığı bu geçtiğimiz dönemde görülmüştür” görüşünü dile getirdi.
  – BAŞKANLIK SİSTEMİ GELECEK

  Başkanlık siteminin gelmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan AK Parti Adıyaman Milletvekili Fırat, 1 Kasım’da AK Parti’nin büyük bir zafer kazandığını hatırlattı.
  7 Haziran’daki seçimin Başbakanlık Sistemi’nin ülke için elzemiyetini ortaya koyduğunu vurgulayan Fırat şöyle konuştu:
  “Başkanlık Sistemi Türkiye için gerekliliktir. Türkiye gibi büyük bir ülkede istikrar bakımından Başkanlık Sistemi lazımdır. Eğer 7 Haziran Başkanlık seçimi olsaydı 1 Kasım olmazdı. Seçim biter ülkeyi kimin idare edeceği belli olurdu.”  Başkanlık Sistemi denilence insanların aklına Amerika’daki federal sistemin geldiğine dikkati çeken Fırat,  şöyle devam etti: “İnsanlar ‘Kopma olur mu?’ diye düşünüyor ama biz üniter yapıdan vazgeçmiyoruz. Bizim sistemimizde aynı mahalli idareler devam edecek. Türkiye Başkanlık Sitemi’ne  er ya da geç geçecek. Zira Başkanlık Sistemi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için değil, Türkiye için lazım olan bir sistemdir. Başkanlık Sistemi demokrasiye, şeffaflığa çok daha uygundur”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz