SODES’ten Köylere Taziye Çadırı

  0
  407

  Adıyaman merkeze bağlı 34 köye taziye çadırı dağıtıldı. Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından SODES’e sunulan proje çerçevesinde taziye evi bulunmayan 34 köy taziye çadırına kavuştu. Taziye çadırları DSİ 203 Şube Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen törenle köy muhtarlarına teslim edildi.

  SODES Projesi kapsamında alınan taziye çadırları dağıtım törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Levent Öztin, İl Genel Meclisi Başkanı Necmi Baykan, kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

  Törende bir konuşma yapan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Adıyaman Şube Başkanı ve Serhatlı Köyü Muhtarı Sait Akbaş,  Adıyaman’da taziye evi bulunmayan köylere sayın valimizin desteği ile taziye çadırı dağıtılacağını belirterek, “Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Bu proje kapsamında 34 köyümüze çok amaçlı taziye çadırları dağıtılacaktır. Köylerimize yaptıkları bu anlamlı desteklerinden dolayı başta Sayın ve Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

  Sosyal alanda şehirlerde olan her şeyin köylerde de olması gerektiğini belirten İl Genel Meclis Başkanı Necmi Baykan ise konuşmasında, “Köyden kente göçü önlemek ve köylerin daha yaşanılabilir olmasını sağlamak için köydeki imkanların sosyal ve kültürel anlamda çoğaltılması gerekmektedir. Çünkü ekonomi ve üretim köyde başlar. Bundan dolayı köylerimize büyük önem veriyoruz. Köylülerimize her alanda imkanlar sunularak ülkemizde hem iç barışı hem de sosyal barışı temin etmiş oluruz. Bunun için kentteki bütün imkanların köylerimize de sunulması gerekmektedir. İlimizde toplumsal barışı sağlama adına bugün dağıtımını yapacağımız taziye çadırlarının köylerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen başta Sayın Valimize ve herkese teşekkür ediyorum”dedi.

  Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin hazırlamış olduğu proje çerçevesinde SODES Programı kapsamında finanse edilerek 34 köye alınan taziye çadırlarını dağıtacaklarını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Bilindiği gibi Adıyaman’da taziye geleneği, kültürel yapıya bağlı olarak toplumsal dayanışma ve bütünleşmede önemli bir yere sahiptir. Taziye uygulamaları, ilimizde toplumsal yapının aynası gibidir. Bu nedenle taziyeler oldukça kalabalık ve yoğun geçmektedir. Taziye evi bulunmayan birçok köyümüzde taziye geleneği avlulu evlerde ya da boş alanlarda yapılmaktadır. Bu durum, taziye sahiplerine büyük zorluklar yaşatabilmektedir. Bizler de acılı günlerde köylülerimize yardımcı olmak amacıyla taziye evi bulunmayan köylerimize taziye çadırı alınmasına karar verdik. Bu çadırlar aynı zamanda köylerde düğün, nişan ve benzeri etkinliklerde de kullanılabiliyor. Temennimiz, köylülerimizin bu çadırları acı günlerde değil de hep mutlu günlerde kullanmalarıdır. SODES ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin hazırlamış olduğu bu önemli proje ile köylerimizin en önemli ihtiyacı olan taziye yeri sorununu da bir şekilde çözmüş bulunuyoruz.

  Törende köylere yönelik yapılan hizmetlere de değinen Vali Mahmut Demirtaş, kırsal kalkınma hamlesinde önemli bir yer tutan KÖYDES Projeleri ve İl Özel İdare Programında 2013 yılında Adıyaman merkez ve ilçelerinde 85 köy ve mezra yolunun yaklaşık 400 km 1. ve 2. kat asfalt yaptırıldığını belirterek,” Muhtelif köy yollarının toplam 102 km’si asfalta hazır hale getirilmiştir. Ayrıca köy yollarında toplam 965 km yolun asfalt yama, bakım ve onarımı gerçekleştirilmiştir.  15 köyün köy içi yol ve sokaklarında toplam 70.614 m2 kilitli parke döşenmiştir. Birçok köyümüze Taziye Evi, İçme Suyu, Camii Yapımı, Köy Konağı, Kanalizasyon İşi, Menfez, Kilitli Parke, Okul Yapımı ve Onarımı gibi köylerimizin ihtiyaç duyduğu çok önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir.

  Adıyaman’da son bir yıl içerisinde Eğitim alanında yapılan yatırımlara da değinen Vali Mahmut Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü; “İnsan hayatının olmazsa olmazı olan eğitim kapsamında çocuklarımızın daha modern mekânlarda eğitim görebilmeleri için il genelinde çok sayıda köy okulun fiziki alt yapısı bakım ve onarımdan geçirilmiştir. Yine başlattığımız eğitim seferberliği kapsamında il genelinde 750 yeni derslik inşa edilmektedir. Bunların bir kısmı tamamlanarak hizmete sunulmuş, bir kısmının ise inşaatları devam ediyor. Kalanları da kısa süre içersinde bitirmeyi hedefliyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlarımızca yürütülen hizmetler, bürokratik engellerden uzak, insan odaklı bir anlayışla yerine getirilmektedir. Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği aracılığıyla SODES kapsamında finanse edilerek 34 köyümüze alınan taziye çadırlarının köylerimize hayırlı olmasını diliyor, aynı zamanda bu hizmetlerin yerine getirilmesinde emeği gecen başta Sayın Başbakanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Yine ilimize yapılan hizmet ve yatırımlarda emeği geçen Milletvekillerimize, Vali Yardımcılarımıza, Kaymakamlarımıza, İl Genel Meclisi Başkan ve Üyelerine, Kurum Amirlerimize ve Saygı değer Adıyamanlı Hemşerilerime teşekkür ediyorum”dedi.

  Konuşmaların ardından merkeze bağlı 34 köyün muhtarına düzenlenen törenle taziye çadırları teslim edilditaziye_cadiri_3

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz