Kahta’da Bademcilikle İlgili Seminer Verildi

  0
  435

  Adıyaman’ın Kahta ilçesinde badem üreticilerine yönelik bilgilendirme amaçlı seminer verildi.
  Kahta Ziraat Odası tarafından organize edilen seminer, Oda’ya ait konferans salonunda yapıldı. Badem konusunda uzman olan Ziraat Mühendisi Ajlan Yılmaz tarafından verilen seminere; Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Adıyaman ve Kahta Ziraat Odalarında görevli tarım danışmanları, ziraat mühendisleri ve badem üreticileri katıldı.
  Seminerde, yüklü miktarda masraf yapıp badem eken çiftçilerin geri dönüşümü zor olan hatalarından korunma yolları ve en iyi verim alma yöntemleri anlatıldı.
  Seminerde konuşan Ziraat Mühendisi Ajlan Yılmaz, şu bilgileri paylaştı:
  “Arazi yapısı ve hakim rüzgar yönüne dikkat ederek bahçe dikimin yapılması gerekiyor. Meyve köklerinin daha rahat bir şekilde gelişimini sağlamak için toprak hazırlığı yapılmalıdır. Çiftçilerimiz fidan alırken çeşidine ve gerçeğine uygun olduğuna dikkat etmelidir. Taşıma esnasında fidanların güneşe ve rüzgara maruz bırakılmadan taşımanın yapılması, özellikle çiftçilerimiz fidanları aldığında hemen dikim yapılmayacaksa fidanlar gölgede muhafaza edilmelidir. Kökleri kum ya da toprak içinde bekletilerek dikim yapılacak zamana kadar bekletilmeleri gerekiyor. Fidanlar dikime hazır hale getirildiğinde taşıma esnasında yara alan dal ve kök kısımları düzgün bir budama makasıyla kesilmelidir. Fidanın aşı kısmı toprak üstünde 10 santim kalacak şeklinde dikilip gövdesinin etrafındaki toprak sıkı bir şekilde sıkıştırılmalıdır. Fidan dikimi yapıldıktan sonra mutlaka can suyu verilmelidir.
  Dikiminden sonra fidanın gelişimi ve güneşten daha fazla yararlanması için ilk budaması yapılmalıdır. Budama, ana dal kesilerek kuzey-güney, doğu-batı yönlerine gelecek şekilde 3 ya da 4 yan dal bırakılarak yapılmalıdır. Kahta’nın iklimine uygun, ikisi arasında döllenme oranı yüksek olan Ferragnes ve Ferraduel çeşitleri daha çok bulunuyor.”
  Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı ise Kahta ilçesindeki badem alanlarının arttırılması için bu tür eğitimlerin devam edeceğini, eğitime katılan danışmanlara, badem üreticilerine ve semineri veren Ziraat Mühendisi Ajlan Yılmaz’a teşekkür etti.AW000294

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz