Kahta’da 13 Bin Çocuk Aşılandı

  0
  457

  Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde, ‘Haydi Çocuklar Aşıya, İki Damla Aşı Sonra Olmasın Gözyaşı’ kampanyası dahilinde 13 bin çocuğa Çocuk Felci Aşısı yapıldı.

  Kahta Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Muhammet Yaylaz başkanlığında yürütülen çalışmalara 28 ekip ilçe merkezinde, 17 ekip ise köylerde olmak üzere toplam 45 ekip aşı çalışmalarına katıldı. Ekipler ilçe merkezinde ve köylerde tüm evler tek tek dolaşılarak çocuk felci yapılması gereken yaşlardaki çocuklara evlerinde aşı yaptı.

  Dr. Muhammet Yaylaz, “Merkezimize bağlı olan Kahta ve köylerinde 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında 0-59 aylık tüm çocukların daha önceki aşılama durumlarına bakılmaksızın kapı kapı dolaşılarak oral polio (çocuk felci) aşısı ile aşılanması işlemlerini tamamladık. Çocuk felci hastalığı, çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk felci virüsü bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır. Hastalık, hayat boyu sürecek kalıcı felçlere neden olabilir. Soğuk algınlığı, ateş ve ilerleyen aşamada kas ağrısı görülür. Özellikle vücudun alt bölümlerinde olmak üzere tüm kaslarda felç belirtileri başlar. Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Çocuk felcinden korunmak için, çocuk felci aşısı ağızdan 2 damla şeklinde verilir. Gözden kaçıp da aşı yapılmayan çocukların ailelerinin Toplum Sağlık Merkezimize veya aile hekimlerine çocuk felci aşısı yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz