Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor

  0
  533

  Çeşitli sebeplerle eğitimini yarım bırakan ve tamamlamayan kadınların ve genç kızların eğitimlerini tamamlamaları ve aktif işgücüne katılımlarını sağlamak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Başbakanımızın eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesinin” tanıtım toplantısı Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

  Toplantıya Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Beyhan Demirtaş, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Kurum amirleri ve eşleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Yoğun bir ilginin gösterildiği toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesinin startını verdiklerini belirterek, “Bu projenin amacı çeşitli sebeplerle eğitimini yarıda bırakan kadınlarımızı ve genç kızlarımızı tekrar eğitime ve okula kazandırmaktır. Bu proje çok önemli bir projedir. Adıyaman nüfusu yaklaşık 600 Bindir. Bu nüfusun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. İlimizde 15 yaş üzeri kadınlarımızın nüfusu 207 bindir. İlimizde 29 bin kadın lise mezunu, 33 bin kadın ise okuma yazma dahi bilmemektedir. Bu proje ile bir taraftan okuma yazma bilmeyen kadınlarımıza okuma yazma öğretilecek bir taraftan da kadınlarımız meslek liselerine yönlendirilerek aktif işgücüne katılımlarını ve istihdamı sağlanacaktır. Bugün Türkiye’de kadınların istihdama yönelik toplam nüfusu %30 oranındadır.  Buna karşın Avrupa Birliği ülkelerinde %70 civarındadır. Adıyaman’da yaklaşık 44 bin kişi çalışmaktadır. Bunların 19 bini kadınlardan oluşmaktadır. Bu oran çok düşük. Bizim amacımız eğitimlerini tamamlamayan kadınların ve genç kızların eğitimlerini tamamlamalarını ve aktif işgücüne katılımlarını sağlamaktır. Bu projeyi çok önemsiyoruz. İnşallah hep birlikte Adıyaman’ı 2023 hedeflerine en iyi şekilde taşıyacağız. Bu projeyi Adıyaman’da en iyi şekilde uygulamak amacıyla sivil toplum örgütlerine ve herkese büyük görevler düşüyor”dedi.

  Adıyaman’da Gönül Elçileri Projesi’nin ilk basamağı olan “Koruyucu Aile Projesi”ni başlattıkları ilk günden bugüne kadar çok fazla yol kat edilmemişse de yine de Adıyaman’da ciddi bir farkındalık yaratıldığını belirten Vali Mahmut Demirtaş’ı eşi Beyhan Demirtaş ise, Projeye başladığımızda sadece bir koruyucu ailemiz varken şuan koruyucu aile sayımız 5’e ulaşmıştır. Aslında oranladığımızda hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Gönül isterdiki daha çok çocuğumuzu sıcak yuvalara kavuşturabilelim. Yeni projemize başlayacak olmamız diğerinin bittiği anlamına gelmiyor elbette. “Koruyucu Aile Projesi” yurtlarda ve yuvalarda çocuk kalmayana dek devam edecektir. Bu konuda desteklerinizin devamını bekliyoruz. Çünkü bu çocuklar her şeyin en iyisine layıktır”dedi.

  Gönül Elçileri projesinin ikinci basamağı olan “ Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesinin” amacına da değinen Beyhan Demirtaş, “ bu proje ile herhangi bir nedenle eğitimine ara vermek zorunda kalan, başta kadın ve kız çocuklarımız olmak üzere tüm dezavantajlı grupların tekrar açık ilköğretim ya da açık mesleki liselere kayıtları yapılarak örgün eğitimin dışında kalmış kadınlarımızı ve kızlarımızı yeniden eğitim hayatına kazandırmak, onlara ikinci bir şans vererek, eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Ayrıca bu proje ile kadınların işgücüne katılım oranlarının arttırılması, bireysel ve toplumsal anlamda güçlenmesi, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişmesi için fırsatların arttırılması hedeflenmektedir. Bu projeyi, kadınlarımızın eğitim seviyesinin yükseltilmesi, mesleki beceri kazanmalarını ve istihdam edilmelerini, kendi gelecekleri ve en önemlisi yetiştirecekleri nesiller açısından da toplum olarak gereğinden fazla önem vermemiz gerekmektedir”dedi.

  Adıyaman’da hayata geçirecekleri bu proje ile uyuyan devi uyandıracaklarını belirten Beyhan Demirtaş, “Kadınlarımıza buradan seslenmek istiyorum. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Eğitiminize bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü eğitimin ve meslek sahibi olmanın yaşı yoktur. Sizler istediğiniz sürece devlet her türlü desteği vermeye hazır bir şekilde sizleri beklemektedir. kadınlarımız için ikinci bir şans olarak gördüğümüz bu projenin ilimizde etkinliğini arttırmak amacıyla burada bulunan kurum temsilcilerini ve ilimizde var olan “Gönül Elçilerimiz” ile birlikte kararlı bir şekilde bir çalışmaya imza atmayı gönülden diliyorum”dedi.

  Konuşmaların ardından Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş Gönül Elçileri projesinin birinci basamağında yuvalarda kalan 6 çocuğu himaye ederek, sıcak bir yuvaya kavuşturan 5 koruyucu aileye çiçek takdim etti.

  Daha sonra soru-cevap şeklinde devam eden toplantı, projenin tanıtımının slayt eşliğinde sunulması ile son buldu.

   

  DSC_0016

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz