ADYÜ’de ‘Grip’ Konulu Konferans Düzenlendi

  0
  126

  Solunum yollarında meydana gelen ve bulaşıcı bir hastalık olan ‘Grip’ (Influenza) konusu, Adıyaman Üniversitesi’nde (ADYÜ) düzenlenen konferansta ele alındı.
  Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve ADYÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner’in konuşmacı olarak katıldığı konferansı, üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci dinledi.
  Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner konferansında grip hastalığının etkenleri, bulaşma yolları, epidemiyolojisi, belirtileri, komplikasyonları, çeşitleri, korunma yolları ve tedavi yöntemlerini katılımcılara anlattı.
  Grip hastalığına influenza virüsünün neden olduğunu ve hastalığın A, B ve C olarak tanımlanan üç tipinin bulunduğunu belirterek konferansına başlayan Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner, öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere yapışabildiğini söyleyerek, insanların virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürmeleriyle virüsün bulaşabildiğini ifade etti.
  Sayiner, bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusu olduğunu da sözlerine ekleyerek, hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmaması gerektiğine ve herhangi bir sebeple dokunulduysa da ellerin iyice yıkanmasının gerekliliğine dikkat çekti.
  Hastalığının belirtileriyle ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner, “Grip virüsü (influenza virüsü) ani üşüme ve titreme ile başlayarak, baş, bel, sırt ve kas ağrıları, solunum yollarında ise, önce hafif bir boğaz ağrısı, boğazda yanma hissi ve öksürük ile kendini göstermektedir. Vücut ısısı 24 saatte 39-39.5 dereceye yükselir” dedi.
  Gripten korunma ve yayılmasını önleme yollarıyla ilgili de konuşan Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner, şu tavsiyelerde bulundu: “Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir. Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Gribe yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz ve bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız” şeklinde konuştu.
  Konferansın ardından Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ali Çalışır, konuşmacı ADYÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner’e teşekkür ederek, Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü adına plaket takdim etti.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz