Adıyaman’da Akaryakıt İstasyonlarına Sıkı Denetim

  0
  188

  Adıyaman’da 31 personelden oluşan 5 ekip, il genelindeki akaryakıt istasyonlarını çapraz denetime tabi tuttu.
  Adıyaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), jandarma ve polis ekiplerinden oluşan ekipler Adıyaman genelinde akaryakıt kaçakçılığı ile etkin mücadele etmek amacıyla denetleme yaptı.
  Adıyaman, Adana, Kayseri, Aksaray, Malatya, Elazığ, Yozgat, Erzincan ve Mardin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden 22, Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürlüğünden 4 personel, Adıyaman İl Jandarma Komutanlığından 3 ve Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğünden 2 personel olmak üzere toplam 31 personel ve 10 denetim aracından oluşan 5 ekip ile denetim gerçekleştirildi.
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinatörlüğünde 4 gün süren denetimlerde 150 lisanslı akaryakıt ve LPG istasyonu denetlendi. Denetlenen istasyonlardan 7 akaryakıt ve LPG Otogaz istasyonunun faaliyette olmadığı tespit edilerek, faal olan 143 akaryakıt ve LPG istasyonunda toplam 273 adet lisans kontrolü yapıldı. Ayrıca, 140 istasyonda satışa arz edilen akaryakıtların kaçak olup, olmadığının tespiti amacıyla, akaryakıt ürünlerinden ulusal marker denetimleri yapılmış olup, 225 marker ölçümünden tamamı geçerli çıkmıştır. Faal olan 133 LPG istasyonunda yapılan denetimlerde ise tüp dolum aparatına rastlandı.
  Akaryakıt istasyonlarında yapılan denetimlerde bin 610 adet akaryakıt sayacı ve 284 adet LPG sayacı olmak üzere toplam bin 894 adet sayacın damga süresini kontrolleri yapılmış, 21 adet sayacın damga süresinin geçtiği, 8 adet sayacın eksik verdiği tespit edilmiştir. Piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın ve vergi kayıplarının önüne geçilmesi, tüketicilerin ödedikleri paraların karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerin kesintisiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulandı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz