Türk Sağlık Sen’den Diş Sağlığı Çalışanlarının Sorunları İçin Açıklama

0
182

Türk Sağlık Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, Diş Hekimlerinin, Ağız ve Diş Sağlığı çalışanlarının sorunlarına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Tokur, içinde bulunulan 22-27 Kasım tarihlerinin “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası”  olarak kutlandığını anımsattı.

Sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir çalışma hayatı dileğiyle tüm Diş Hekimlerinin “Diş Hekimleri Gününü”, Tüm Ağız ve Diş sağlığı çalışanlarının da Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları haftasını kutlayan Tokur, bu önemli haftada vatandaşlar için ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilmekte ise de ağız ve diş sağlığı çalışanlarının ve diş hekimlerinin sorunlarının tekrar gündeme getirilmesi ve taleplerinin dikkate alınması adına da önemli bir zaman dilimi olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de son yıllarda ağız ve diş sağlığı merkezlerinde önemli bir artış olduğuna dikkat çeken Tokur, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 7 bin 275 diş hekimi; 14 ağız ve diş sağlığı hastanesi ile 134 merkezde görev yapmaktadır.
İstatistiklere göre; 2014 yılında hastanelerde ve merkezlerde 7 milyon 395 bin 928 diş çekildi. Hastalara 2 milyon 053 bin 886 kanal tedavisi, 8 milyon 382 bin 384 dolgu yapıldı. Damak ve diş eti gibi 518 bin 024 cerrahi müdahale gerçekleştirildi. Görüldüğü gibi diş hekimlerimiz ve ağız ve diş sağlığı çalışanlarımız aşırı yoğun bir şekilde çalışarak hizmet üretmektedirler. Böylesine bir hizmeti de çalışma koşullarının çalışan sağlığını tehdit ettiği ortamlarda büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedirler. Fakat Sağlık Bakanlığı, yoğun çalışma ve emeklerinin karşılığını vermemektedir. SUT’da gerekli ve makul düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle diş hekimlerinin döner sermaye gelirleri olumsuz etkilenmektedir.
Döner sermaye ücretlerinin düşmesi nedeniyle çalışanlar izin dahi kullanamaz hale gelmektedirler.  Maaşların düşüklüğünün yanında performans ödemelerinin de yok olup gitmesi diş hekimlerimizi mağdur etmektedir. Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması gibi nedenlerle de emeklilikte sıkıntının bir diğer adı olmuştur”

Tokur, şöyle devam etti:

“Kısacası döner sermayenin zulmü diş hekimlerimizi tamamen kuşatmıştır. Özveri ile çalışan diş hekimlerimizin hak ettiği ücretleri alamaması son derece yanlıştır. Diş Klinik yardımcıları, Diş Teknikerleri ve ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli çalışma arkadaşlarımızda bu sorundan muzdariptir. Sabit ek ödemeye mahkûm edilen bir performans sistemi ile emekleri ellerinden alınmaktadır. Bu nedenle döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmeli, tüm sağlık çalışanlarını mağdur eden bu sistem mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır. Bu yapılandırmada çalışanları merkezine alan bir yapılanma olarak ortaya çıkmalıdır”
Bu temel sıkıntının yanı sıra ADSM’lerdeki nöbet uygulamasının da gözden geçirilmesi gerektiğini aktaran Tokur, “Bu nöbetlerde ne kadar hizmet sunulduğu ve ne kadarının acil vaka olduğu ile ilgili bir değerlendirilme yapılırsa eminiz ki bu nöbetlerin kaldırılması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmış olacaktır. Türk Sağlık-Sen olarak diş hekimlerimizin, Diş Klinik Yardımcısı, Diş teknisyenleri ve teknikerleri başta olmak üzere ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli tüm çalışanların sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor ve onların haklı taleplerinin her platformda destekçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” diye konuştu.

PHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz