SGK Müdürü Tekin: “Bir Yılda 2 Bin 300 Sigortalı Artışımız Oldu”

  0
  142

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adıyaman Müdürü Fuat Tekin, bir yılda 2 bin 300 kişinin sigortalı olarak arttığını söyledi.

  Tekin, yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak 2008 yılında kuruluş tarihinden bu yana müthiş derecede bir takım teknolojik alt yapıda  güçlendirecek şekilde çalışmaları devam ettirdiklerini ifade etti.

  Bu çalışmalar içerisinde yeni çalışmalar ve uygulamalar olduğu için bu uygulamaların düzgün ve geniş şekilde çalışmasını sağladıklarını anlatan Tekin, bununla birlikte aynı zamanda kamu tarafından bilindirildiğini belirtmek amacıyla da müthiş  derecede bilgilendirme ve işlendirme faaliyetleri yapıldığını dile getirdi.

  – KAYIT DIŞI İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

  Özellikle mevcut hiçbir çalışanın kapsam dışında kalmaması hiçbir vatandaşın sosyal güvenlik kurumu dışında kalmaması adına özellikle kayıt dışı noktasında müthiş derecede çalışmalar yapıldığını aktaran Tekin, şunları kaydetti:

  “Bu çalışmalar bilgilendirme çalışmalarıyla birlikte  aynı zamanda teknolojik alt yapısında istifade ederek, bilgilerin sağlam ve güvenir şekilde değerlendirilmesini yapıp, kayıt dışını önlemeye yönelik özellikle 2012 yılında devreye giren meslek kodları uygulamasıyla şuan da bazı meslek mensupları tümü ile kayıt altına alındı. Doktorlar, Hemşireler, Eczacılar, Avukatlar, Mühendisler, Mimarlar, Muhasebeciler bunlar sistem içerisinde işyeri aylık belgesini verirken, bu meslek kodunu girince bu kişinin normal diğer alt çalışan insanlarla aynı ücret düzeyinde pirimi esas kazancı gösterilmemesi noktasına veri olarak alınıyor ve giremiyorlar. Dolayısıyla burada pirim eksik, kayıt dışı sadece sigortalı çalışan, sigortalı gösterilmesi bildirilen pirimin düşük olarak gösterilmesi, kayıtçı olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla bildirilmesi gereken kazancın altında bir kazançla bildirimlerinin önüne geçilmiş oluyor. Özellikle sosyal güvenlik kurumunun 2015 – 2019 stratejik eylem planında kayıt dışılıkla ilgili olarak daha öncesindeki kayıt altında özellikle Avrupa birliği ile ortaklaşa olarak düzenlenmiş  program gerçekleştirildiği bir program. Kayıt dışıyla etkili mücadeleci çalışmalar yapılıyordu” diye konuştu.

  -KAYIT DIŞIMIZ AZ

  Kayıt dışına yönelik cezai yaptırımların olduğunu anlatan Tekin, şöyle devam etti:

  “Birçok ilimizde gerçekte  bu  noktada cezai yaptırma mahruz kalmadan kişilere iş verilir. Kendilerince kayıt dışı sigortalı çalışan çalıştırmamalılar, çalışmaları oldu. Bu da istatistiklere  yansıtıldı. Ortaya çıkıyor. Özellikle biz Adıyaman’da kayıt dışılık öncelik noktasında. Hamdolsun çok fazla yok, mevcut sigortalı işyeri bazında değerlendirdiği  zaman kayıt dışı diğer illere daha az düşük seviyede. Buna sayısal bir veri örneklendirme gerekirse  2014 yılı içerisinde 589 işyeri denetiminde toplam 13 sigortasız işçi tespit edilmiş, alo 170 ihbar hattı neticesiyle de tespit edilen özellikle 27 sigortasız işçi tespit edilmiş ve bunlara gerekli pirim gerçekleştirilmiş, para cezası olarak ta 764 bin 287 lira olarak  para idari cezası tahvit edilmiş. Bizim Adıyaman’da da özellikle sigortalı sayımız açısında 2014 12 ay ve 201515  7. aya kadar 2 kısımı değerlendirdiğimizde özellikle 4 A sigortalı ekipmanlarımız 85 bin toplamda. 46 bin 870 SGK çalışanımız, 49 bin 252, 17 bin 290 bağ kur sigortalımız var. Toplamda 85 bin 726 sigortalı 88 bin 287’ye çıkmış. Aşağı yukarı 2 bin 300-2 bin 400 sigortalı artış söz konusu. Bu da iş verilerimizin göstermiş olduğu hassasiyetin bir göstergesi”

  Genel Sağlık Sigortası hakkında da bilgilendirmede bulunan Tekin, “Genel sağlık sigortası olayı malum 2008 de başlamış, 2011 de zorunluluk haline geldi. Zorunlu sağlık sigortası olmayan vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma derneğine başvurarak, gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bunun hiçbir istisnai durumu söz konusu değildir.  Sistem otomatik bunların tecillerini gerçekleştirip adına borç tahsisi yapıyor. Gerçek oranda mevcut gelir durumuna sağlık hizmetlerinde faydalanabilmeliri için sosyal yardımlaşma vakfına başvurmaları gerekmektedir” diye konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz