Salman: “Şuanda Piyasadaki Sıcak Para Esnaf Kefalet Kooperatiflerin Verdiği Parayla Piyasa Dönüyor”

  0
  114

  Yeni Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Salman, şuan piyasadaki sıcak paranın Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin verdiği sıcak para olduğunu söyledi.

  Salman, yaptığı açıklamada, geçmiş dönemlerde Esnaf Kefalet Kooperatif veya değişik bankalarda faiz oranları yüksek olduğunu hatırlattı.

  2 seneden beri Esnaf Kefalet Kooperatifinde kredi talebinin yükseldiğini belirten Salman, “Allah var 13 senedir biz, mevcut olan şuandaki faiz oranı 0.5-0.6 civarında. Türkiye’nin en ucuz kredisini kullanıyoruz. Yani buda hükümetin istikrar politikasından dolayı. Bizim temennimiz yıllardan beri bu faizlerin yükseleceği konuşuluyor ama ben yükseleceğini tahmin etmiyorum” dedi.

  – ESNAF KREDİ KOOPARATİFLERİ EN UYGUN KREDİYİ VERİYOR

  Salman, şöyle devam etti:

  “Şuanda piyasadaki sıcak para Esnaf Kefalet Kooperatiflerin verdiği parayla piyasa dönüyor. Bunuda gerek devlet adamları, gerek hükümet, gerek bakanlar, bunları görüp dolayısı ile ben faizlerin yükseleceğini tahmin etmiyorum. Bankalar faiz oranlarını yükseltmiş. Şuanda bizim dağıttığımız kredilerin çok düşük olduğu, faiz oranın çok düşük olduğu, piyasaya göre bankalara göre 1.7-2 oranlara kadar faiz oranlarının çıktığını biliyoruz. Ama en uygunu şuanda Esnaf Kefalet Kooperatiflerin dağıttığı kredilerdir”

  – YÜKSEK KİRALAR ESNAFIMIZIN BELİNİ YIKIYOR

  Adıyaman esnafının yüksek kira ücretleri nedeniyle sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Salman, şunları kaydetti:

  “Geçmişte bende Kooparatif Başkanlığı, Oda Başkanlığı yaptığımdan dolayı 3-4 sene önce geçmiş dönemdeki Belediye Başkanı ile Adıyaman’da kira artışlarını görüştük. Şuanda şireciler pazarı var, sanayi sitesi var. Yani esnafları bir arada topladık. Esnafı bir araya toplayalım, hatta kredi garanti fonundan bu gibi imar planına uygun olacak, ondan sonra arsa parasını verecek, yani kişi başına ne düşecek 100 bin, 200 bin, bunu 10 sene tabi kredi garanti fonu teminatı altında Adıyaman’ın gelişmemiş yerlerinde, 10 bin metre, 20 bin metre değişik versiyonlarda yapılmasını istedik. Adıyaman’da dikkat ederseniz toptancılar sitesi yok, şire pazarını biliyorsunuz daha önce bir iki kere el değiştirdi. Şuanda Eskisayar’a taşındı. Burasıda yeterlidir. Yani dolayısı ile şuanda Adıyaman’ın kapasitesi olmamasından dolayı, karşıdaki fiyat artışları çok yüksek”

  -ESNAF MAĞDUR OLUYOR

  İş yeri sahiplerini etik davranmaya davet eden Salman, “Adam çıkacaksa yada çıkmadan önce kirası 10 bin liraysa, diyorki ben 20 bin lira verecem, 30 bin lira verecem. Yüksek bir sıçrama oluyor. Sıçramada olunca adam esnaftır, ortada mağdur kalacak, o kirayı vermek zorunda kalıyor veya veremiyorsa yarın, öbür gün, mahcup duruma düşüyor. Mahcubiyetinden dolayı da bu sefer işleri ters gidiyor, ters gidince çekleride yazılıyor. Yani Adıyaman’da gerçekten alan küçük olduğundan dolayı, genişlemediğinden dolayı, şuandaki çarşı merkezi Gölbaşı Caddesi veya merkezi olan Sümer Meydanındaki yerleri kira fiyatları doping yapmış” diye konuştu.

  – BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN BEKLENTİMİZ VAR

  Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’dan beklentilerinin olduğunu aktaran Salman, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Önümüzdeki süreçte belediye başkanımızdan bir beklentimiz var. Bu kale yanı, bir aralık yanı, çarşıyı bu tarafa kaydırma olursa, hem merkezi oluyor, hem fiyatlar biraz aşağı çekilir. Bulvarda zaten vatandaş pek oraya çıkmıyor. Vatandaş akşam diyor ki ‘ben gidip bir çay içim, kahve içim ama merkezde herkesin ulaşabileceği bir merkez olması gerek. Bizim temennimiz böyle. Herhalde sayın Belediye Başkanımızın bu konuda da bir görüşü var. Bizim tek sıkıntımız şu, örnek TOK’ilerde dikkat ederseniz binalar yapılıyor. 9 kat, 10 kat, örnek esnafa altlarında işyerleri gibi yerler açılırsa çok daha güzel olur. Bir nevi bunun faydası olur”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz