Oduncular Sitesi Esnafları Dertli

  0
  107

  Kış mevsimi ile birlikte havaların serinlemeye başladığı Adıyaman’da, halen odun ve kömür kullanan vatandaşlar, oduncular pazarının yolunu tutmaya başladı.

  Oduncular pazarı esnafı satışlardan memnun olmasa da vatandaşların kış telaşı erken arttı. Adıyaman’da, odunun tonu 500 ile 650 lira arasında değişiyor. İşlerin durgun olduğunu belirten oduncular, oduncu pazarı dışındaki satışlardan dert yandı.

  Oduncular, “İşler geçen seneye göre düşük. Doğalgazın gelmesiyle işlerimiz çok durdu. İnsanların alım gücü çok düşük, bu yüzden işlerimiz pek iyi değil. Sonbaharın gelmesiyle beraber işlerimiz bir nebze de olsa açıldı” şeklinde konuştu.

  Vatandaşların özellikle kaçak oduna yöneldiği gibi kış mevsiminin yaklaşmasıyla artan yağışlarla birlikte soba ve odun satışlarında hareketlilik başladı.

  Odunun il dışından gelmemesi ise fiyatları arttırırken, satışların durmasına neden oldu.

  Odun satışlarının fiyatlardan dolayı iyi olmadığını ifade eden oduncular, “Odunları Karadeniz bölgesinden Adıyaman’a getirip satıyoruz.  Meşe odunu getiriyoruz, meşe odunu da ancak dağdan getiriliyor. Dağdan getirildiği için yağış düştüğü zaman kamyoncu da dağa çıkamıyor. O nedenle odun fiyatları ister istemez yüksek oluyor ve satışlar da duruyor” dedi.

  Odun fiyatlarının yüksek olması nedeniyle odun alamadıklarını ifade eden Hasan Kaya, “Fiyatlar yüksek olduğu için bir ton alacağıma ancak yarım ton odun alabiliyorum. Bununla idare etmeye çalışacağım” ifadelerinde bulundu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz