Parkmetre Uygulaması Başladı

  0
  102

  Adıyaman’da uzun bir süreden beri hukuki sorunlardan dolayı faaliyete geçirilemeyen Parkmetre uygulaması yeniden başladı.

  Adıyaman Belediyesi tarafından, şehir içi trafiğini düzene sokmak amacıyla sürdürülen parkmetre uygulaması resmen başladı.

  Parkmetre işleminin trafiğin yoğun olduğu 15 cadde ve sokakta uygulanacağı açıklandı.

  Adıyaman Belediyesi tarafından il merkezinde yaşanan trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan parkmetre çalışması 15 ayrı noktada başladı.

  Park metre uygulaması hakkında bilgi veren yetkililer, parkmetre uygulamasındaki amacın şehir içi trafiğini düzene sokmak olduğunu, para kazanmak olmadığını dile getirerek şunları söylediler:

  “Adıyaman Belediyesi olarak uzun zamandır üzerinde çalıştığımız parkmetre projemizi tamamlamış bulunuyoruz. Şu an Atatürk Bulvarının belli bir kısmı ile birlikte toplam 15 cadde ve sokakta işletilecek olan parkmetre uygulaması ile Adıyaman’da uzun yıllardan beri süren trafik sorununa kısa vadede çözüm bulmayı amaçlıyoruz. Parkmetre uygulamasının asıl amacı da budur. Zaten belirlenen fiyatlarda bundan dolayı düşük tutulmuştur. Bu uygulama da Trafik Şube Müdürlüğü ile de sürekli koordinasyon sağlanarak, trafikte yaşanabilecek olası sorunu derhal Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplere bildirecekler. Ayrıca yine son model cihazlarla uygulanacak olan sistemimizile bilgiler direk Maliye’ye aktarılacak.Parkmetre uygulamasında teknolojiden de hakkıyla yararlanacağız inşallah. Örneğin, akıllı telefon sahiplerinin indirecekleri programlarla, boş durumda olan park alanlarını takip edebilecekler. Ayrıca gün boyu aracını bu alanlarda bırakmak zorunda kalacak olan vatandaşlarımız için de abonelik ve üyelik sistemleri gibi bazı kolaylıklar sağlayacağız. Kısaca hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz.”

  Parkmetre uygulamasının hayata geçeceği cadde ve sokaklar şöyle:

  “Atatürk Caddesi: 56 Evler önünden Ulucami önüne, Atatürk Caddesi: Ulucami önünden Yeşil Cami önüne, Harıkçı Caddesi: Yeni cadde girişinden Hastane minibüsü durağına, Eski Kahta Caddesi: Cumhuriyet caddesi başlangıcından Fatih İlköğretim Okulu önüne, Erdem Caddesi: Cadde başından sonuna, 9 Eylül Caddesi: Ulucami karşısından Cumhuriyet caddesi girişine, Cumhuriyet Caddesi: Cadde girişinden cadde sonuna, Gölbaşı Caddesi: Sümer Meydanı ilk sokaktan eski DSİ kavşağına, Hocaömer Mahallesi 203. Sokak: Hocaömer Camii girişinden Sağlık Ocağı caddesine, Hocaömer Mahallesi 702. Sokak:Sokağın tamamı (Pastane), Mustafa Yücel Özbilgin Parkı civarı (117. Sokak), Zey Caddesi: Cadde girişinden Fevzi Çakmak caddesine, Atatürk Bulvarı: Yeni Adliye Sarayından Cumhuriyet Caddesi girişine, Hastane Caddesi: Tekin Eczanesi sokağından Acil çıkışına, Gölebatmaz Caddesi: Sağlık Ocağı caddesinden Gölbaşı caddesine kadar olan kısımlar”

  Belediye yetkilileri, kentte parkmetre uygulamasının başladığını belirterek, “Amacımız, cadde üzerinde 24 saat veya birkaç gün süren araç parkının önüne geçmek” diye konuştular.

  Parkmetre uygulaması üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını belirten yetkililer, şöyle konuştular:

  “Parkmetre uygulamasındaki temel amacımız, cadde üzerinde 24 saat veya birkaç gün süren araç parkının önüne geçmek. Bu uygulamanın esnafımızın da  vatandaşlarımızın da işine yarayacağı kanaatindeyiz. Uygulama bugün sabah itibarıyla başladı. Başlangıçta birtakım sıkıntılar olacaktır ama zamanla insanların bu duruma alışacağı kanaatindeyiz. Parkmetre uygulamasıyla, ilimizin trafiği bir nebze de olsa rahatlayacaktır”

  Yetkililer, park ücretini ödemeyen kişilere cezai işlem uygulanacağını da ifade ettiler.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz