Okullar Açıldı, Yeşilay Uyardı: Merak Bağımlılığa Kapı Açıyor

  0
  61

  Okul zili çaldı, yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Yeni okul ve yeni arkadaşlıkların farklı alışkanlıkları da beraberinde getirdiğini kaydeden Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Başkanı Hakan Özöncel, aileleri ve öğretmenleri yeni eğitim döneminde daha dikkatli olmaları için uyardı.

  Adıyaman Yeşilay Cemiyeti tarafından yeni eğitim-öğretim yılından dolayı velilere ve öğretmenlere çeşitli uyarılar yapıldı.

  Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Başkanı Hakan Özöncel, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bağımlılıkla mücadeleye karşı geliştirdiği önleyici ve rehabilite edici projeler ve aktif saha çalışmalarıyla her kesimden insanı bilinçlendirmeyi hedefleyen Yeşilay Cemiyeti olarak, okulların açılmasıyla bir riski daha velilere ve öğretmenlere hatırlattıklarını dile getirdi.
  Öğrencilerdeki merakın bağımlılığa kapı açtığını dile getiren Özöncel, bu konuda öğretmenlere ve ailelere büyük görev düştüğünü söyleyerek, şöyle devam etti:

  “Merak çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerden. Yeni okul dönemleri bu anlamda riskli olabilir. Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir. Aksi halde yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Anne babalardan çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini istiyoruz. Aileler, gerektiğinde bizden yardım alabilir, her konuda bize danışabilirler.”
  Adıyaman’da da geçmiş yıllardan edinilen acı tecrübeye göre madde bağımlı sayısındaki fazlalık ve madde bağımlı yaşındaki düşüklüğe de dikkat çeken Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Başkanı Hakan Özöncel, Yeşilay Adıyaman teşkilatı olarak bu konuda mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz