Hayvanların Kayıt Altına Alınması Ve Hayvan Nakilleri Bilgilendirme Toplantısı

  0
  63

  Kahta ilçesinde hayvanların kayıt altına alınması ve hayvan nakilleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  Kentte büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması ve hayvanların nakilleri esnasında refahı ile uyulması gereken kurallarla ilgili olarak Fıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Adil Alan, HSY Şube Müdürü Mehmet Keleş, Kahta İlçe Müdürü Fahri Can ile İl Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Abdulkadir Şahin ve Veteriner Hekim Abdurrahman Boybay’ın katılımıyla çiftçi toplantısı gerçekleştirildi.

  İl Müdürü Adil Alan, yaptığı konuşmada,  Sığır ve Koyun-Keçi türü hayvanların küpelenerek, kayıt altına alınmasının önemi ve gerekli olduğunu söyledi.

  Küpeleme ve kayıt işlemlerinin yasal zorunluluğu olduğunu belirten Alan, bu işlemlerin ne şekilde ve hangi süre zarflarında gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Bununla beraber çiftçilerin işletmelerine kayıtlı her türlü hayvanın alış, satış, ölüm, düşüm, kurbanlık gibi bildirimlerini yasal süre olan 7 günde yapmaları gerektiğini anlatan Alan, doğum bildirimlerinin ise büyükbaşlarda 90 gün, küçükbaşlarda 180 gün olduğuna ve bu sürenin aşılmamasının yasal bir zorunluluk olduğuna değindi.

  Alan, ayrıca hayvan nakillerinde, nakil sorumlusunun veya hayvan sahibinin nakil esnasında bulundurması gereken evraklarla ilgili önemli bilgiler verdi.

  Toplantıda daha sonra İl Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Abdulkadir Şahin ve Veteriner Hekim Abdurrahman Boybay’ın hazırlamış olduğu slayt sunusu ile eğitim toplantısı tamamlanarak, katılımcıların konularla ilgili soruları cevaplandırıldı.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz