ALEVİ ÖNDERLERİNDEN BARIŞ MESAJI VERİLDİ

  0
  77

  Adıyaman’da Alevi dedeleri, Alevi Dernekleri ve Alevi kanaat önderleri, terör olayları nedeniyle ‘barış’ çağrısında bulundu.

  Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Yeni mahalle Cemevi’nde basın açıklaması yapan Alevi dedeleri ve Alevi kanaat önderleri silahların susmasını istedi.

  Basın açıklamasını Alevi Dedesi Garip Bozkurt yaptı.

  Garip Bozkurt basın açıklamasında ‘Barış’ kavramının tüm inançların, tüm dinlerin, tüm insanlığın ve bu coğrafyanın ortak değeri, ortak paydası olduğunu vurguladı.

  Bozkurt açıklamasında, “Yaklaşık 6 yıllık bir barış ve müzakere sürecinden sonra ülkemiz yeniden çatışmalı bir döneme girmiştir. Her gün savaş-ölüm-çatışma-sokağa çıkma yasağı haberleriyle güne uyanıyoruz. Gün geçmiyor ki toprağa bir can düşmesin.

  Biz Aleviler toprağın taşın, ağacın çiçeğin bile canı olduğuna inanırız. Bir solucanı bir karıncayı ezmekten sakınırız. Avlanmayı zinhar yasak kılmış. Zevkine hayvan öldürmeyi, yani avlanmayı  düşkünlük sebebi saymışız. Üzerimize saldıranlara karşı bile tahta kılıç kullandığımızı tarih yazmaktadır.

  İnsanların ölmelerine, öldürülmelerine razı olmamız, seyirci kalmamız beklenemez. Bu duyarlılık her şeyden önce insani ve vicdani bir zorunluluktur.

  Mezopotamya’dan Anadolu’ya üzerinde binlerce kadim halkın yaşadığı bu Vatan üzerinde cümle canlıların rızkının olduğu toprak parçasıdır. Bu rızık eşit paylaşıldığında hepimize yetecektir.

  Her birimiz kendi inancımızla, kendi rengimizle, kendi dilimizle bu ortak vatanın altında barış içinde yaşayabiliriz. Bunun için savaşmaya, çatışmaya gerek yoktur.

  ‘Barış’ kavramı tüm inançların, tüm dinlerin, tüm insanlığın ve bu coğrafyanın ortak değeri, ortak paydasıdır.

  Bu sebeple, Kürt sorunu başta olmak üzere tüm sorunların diyalogla barışla, müzakereyle çözümünden yanayız” dedi.

  BHA

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz