ADIYAMAN’A BU TESIS YAKIŞMIYOR!

  0
  134

  Vatandaş “Şehrin en güzel yerini işgal eden ve aynı zamanda fiziki olarak da yetersiz kalan il Halk Kütüphanesinin yeni bir binaya taşınması gerekiyor” dedi.

  1957 yılında açılan Adıyaman İl halk Kütüphanesi şu günlerde hizmet noktasında yetersiz kalmaya başlarken, önceki yıllarda verilmiş olan kütüphane sözlerinin askıda kaldığı da gözlerden kaçmadı. 1957–1958 Yılında Merkez Biraralık İlkokulunda okul kütüphanesi, sonraları Belediye binasının bir bölümünde, bir süre Halk Eğitim Merkezi salonunda hizmet vermiş olan Adıyaman İl halk kütüphanesi 1965 yılında “A” Kütüphane Tip Projesi’yle inşa edilen bugünkü binasına taşınırken şu günlerde kütüphanenin hali deyim yerindeyse “İçler acısı”.

  Bünyesinde barındırdığı Çocuk Bölümü, Yetişkinler Bölümü, Süreli Yayın Bölümü, Görme Ve İşitme Engelliler Bölümü, Bilgisayar ve İnternet Bölümü ve Gezici Kütüphanesiyle hizmette yetersiz kalan İl halk Kütüphanesinde Süreli Yayın Bölümü, Görme Ve İşitme Engelliler Bölümü ve Gezici Kütüphanenin olmaması da vatandaşın dikkatinden kaçmayan ayrıntı. Kütüphane bulunmayan yerleşim birimlerindeki kitap dostlarına gezici kütüphane otobüsü ile kütüphanecilik hizmet götüren, Gezici Kütüphanenin kırsal kesimde köy ve kasabalara 15 günde bir dönüşümlü olarak hizmet götürmesi gerekirken, bu hizmeti sağlayamaması tepkilere de neden olurken, yetkililerin gerek kütüphane sözlerini gerekse de gezici kütüphane ile ilgili çalışmalarını ne zaman hızlandıracakları merak konusu.

  Konuyla ilgili konuşan kütüphane çevresindeki vatandaşlar ve öğrenciler Adıyaman İl Halk Kütüphanesinin artık Adıyaman’ın yükünü kaldıramadığını belirterek, “ Adıyaman gibi 200 bin nüfuslu bir ile bu kütüphane hiç yakışmıyor. Kütüphane dediğiniz zaman içerisine girdiğinizde dış dünyayla bağlantı kesilmeli. İnsanlar burada kitap okurken dışarıdan gelen sesleri de dinlemek zorunda kalıyorlar. Bize göre yetkililerin kütüphaneyle ilgili girişimleri bir an önce başlatmalı” dediler.

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz