Vergi Affı Tepkiye Neden Oldu DÜRÜST VATANDAŞIN SUÇU NE?

  0
  76

  Hükümet tarafından geçen hafta müjde olarak sunulan son vergi affı birçok kesimden tepki gördü. Tepki gösterenlerin ortak görüşü “Dürüst insanların suçu ne?” oldu.

  Hükümet tarafından, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde alınan vergi affı kararı tartışmaları da beraberinde getirdi. Vergisini düzgün ödeyen milyonlarca orta direk vatandaşın bu kararla mağdur edildiğini savunan Adıyamanlılar, “Bu af sadece parasını yurt dışına kaçırana yarar” diyerek hükümete seslendiler.

  AK Parti hükümetinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Meclis’e gönderilen dev af paketinde, vergiler, SGK primleri ve idari para cezalarıyla, takipteki kamu alacaklarında gecikme faizlerinden ve cezalardan vazgeçilmesi öngörülüyor. Tüm borçlar ÜFE ve TÜFE’ye göre yeniden yapılandırılıyor ve 18 aya kadar ödeme imkanı getiriliyor. Sigara cezaları dışında kalan ve 120 TL’nin altındaki idari para cezaları ise siliniyor. 30 Nisan 2014’ten önceki dönemlere ait vergi borçları, gecikme faizi ve gecikme zamları yeniden yapılandırılıyor. Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan alacaklar, kanun yasalaştıktan sonra TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak.

  Bu duruma tepki gösteren Adıyamanlılar, alınan vergi kararının, orta direk ekonomisine rağmen Adıyaman gibi vergisinin büyük bir bölümü tahsil edilen ilde yaşayanları mağdur edeceğini savunarak, “Bu af sadece, trafik kurallarına uymayanların, primlerin üstüne yatan patronların, elektrik faturalarını ödemeyenlerin, paralarını yurt dışına kaçıranlara yarar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

  Bu kararın Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi alınmasının manidar olduğunu da suvanan vatandaşlar, “Bu af, Türkiye Cumhuriyetinin ayakta durabilmesi için kazandığı üç-beş kuruşa rağmen vergisini takır takır ödeyen esnaflara, memurlara ve diğer namuslu iş koluna mensup vatandaşlara çok büyük bir haksızlıktır. Bu aftan yararlananlar sadece, yüksek paralar kazanmasına rağmen vergi kaçıran, vergisini ödemeyen kişiler olacaktır. Adıyaman Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısında bulunan, devletine bağlı bireylerin yaşadığı bir ildir. Bu ilde vergi ödeme oranı ülke ortalamasının üstünde olmasına rağmen bu ile gelmeyen yatırımlar; vergisini ödemeyen, elektriği kaçak kullanan, devlete baş kaldıranların yaşandığı illere gidiyor. Burada bir kez haksızlığa uğrayan Adıyamanlılar, üstüne üstlük bir de bu kişilere vergi affı gelince ikinci kez haksızlığa uğratılmış oluyorlar. Yada halk dilinde keriz yerine konuluyorlar. Namuslu halka bu reva görülmemeli. İlla hükümet birilerine bir iyilik yapmak istiyorsa, yoksul ve orta direk vatandaşın cemine yansıyan zamları geri çeksin yada asgari ücrete zam yapsın” diye konuştular.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz