Tut İlçesi’nde ‘Dut Festivali’ Başladı

  0
  66

  Tut ilçesinde gerçekleştirilen ‘Dut Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu. 
  Tut Kaymakamlığı ve Tut Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği ‘Dut Festivali’ görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Festivalde dut ve dut ürünleri yarışması yapılırken çeşitli halk müziği sanatçıları sahne aldı.
  Belediye binası önünde düzenlenen festival etkinlikleri İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. Halkoyunları gösterisinin ardından festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cemal Avcı, amaçlarının dut ve dut ürünlerini tanıtarak ilçeye daha fazla ekonomik girdi sağlamak olduğunu vurguladı.
  Cemal Avcı, “Tut ilçesi ismini dut meyvesinden almıştır. Dut meyvesi yaygın olarak yetiştirilen bir meyvedir ve ilçenin başlıca gelir kaynağını oluşturmaktadır. Biz de dut ve Tut’u ön plana çıkmamaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Tut ilçesinin geleceği dut meyvesindedir. Amacımız bu meyveyi en iyi şekilde yetiştirilip, işleyerek en iyi şekilde pazarlanmasını sağlamaktır. Çiftçilerimizin daha iyi para kazanabilmeleri ve emeklerinin karşılığını almaları için gerekeni yapacağız. Dutu işleyerek satmayı planlıyoruz. Bu konuda bir çiftçi üretici birliği kurmayı düşünüyoruz. İnşallah çok değerli olan bu ürünü yurt dışına pazarlayacağız. Ürünlerimizin ekonomik dönüşümünü arttırmak ana gayemizdir” dedi.
  Tut Kaymakamı Mehmet Mut ise, ilçenin 2014 yılında tanıtım atağına geçtiğini belirterek, hem tarımsal hem de sosyo kültürel anlamda tanıtım yapıldığını vurguladı.
  Yaklaşık 2 ay önce Yamaç Paraşütü Şenliğinin olduğunu, bu gün ise ‘Dut Festivali’ etkinliğinin yapıldığını kaydeden Kaymakam Mehmet Mut, hem turizm hem de tarımda birlikte kalkınmayı amaçladıklarını ifade etti.
  Kaymakam Mut, “Dut meyvesinin bu güne kadar keşfedilmemiş dut çekmesi ve dut sıkmasını tüm Dünyaya yaymamız lazım. Böyle bir lezzetin farkına varılması lazım. Tut ilçesinin çıkışı tarım ürünleri ve turizmden geçiyor. Bizlere bu şenlik ve festivalleri düzenlememizde desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Mahmut Demirtaş ile kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
  Konuşmaların ardından kuru dut ve dut pekmezi yarışmaları düzenledi. Yarışmalara 25 üretici katıldı. Jüri üyeleri tarafından belirlenen ve dereceye giren Habibe Küçüktaş, Irmak Sevilmiş, Süleyman Bulucu, Halime Yoğurtçu, Mustafa Nalbant ve Hacıali Aliş’e ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Dereceye giren üreticileri pekmez kazanı, bakır leğen, ilaçlama makinası, kavanoz, dut silkeleme bezi hediye edildi.
  Festivalde Kaymakam Mehmet Mut ve Belediye Başkanı Cemal Avcı, taş çurunda dut, ceviz ve bademi karıştırarak dövdüler.
  Gündüz yapılan bu etkinliklerin ardından gece ise eğlence düzenlendi. Festivale davet edilen halk müziği sanatçıları Gözde Anıl, Dilek Şengül, Perihan Dağıdır ve Cemali Kaya sahne aldı. Sanatçılar birbirinden güzel parçalarla davetlileri coşturdu. Davetliler sanatçıların söylediği parçalara eşlik ederek, halay çektiler.
  Festival iki gün sürecek.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz