Türkiye’nin Irak’a dev petrol teklifi

  0
  633

  Irak’la buzları eriten Türkiye, Bağdat hükümetine ülkenin petrol kapasitesini üst seviyede kullanmasına olanak sağlayacak bir enerji projesi de sundu.

  petrol

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye iletildiği vurgulanan teklif, Şiilerin yoğun yaşadığı güneyindeki Basra petrolleri ve doğalgazın, BOTAŞ ve TPAO’nun inşa edeceği boru hattından ülkeyi kat ederek, Kürt Bölgesel Yönetimi üzerinden Türkiye’ye ulaşması ve dünya pazarına sunulmasını öngörüyor.

  OCAKTA MASAYA YATACAK

  Proje kapsamında, Irak’ın farklı bölgelerindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının da boru hattında eklenmesi planlanıyor. Türkiye’nin önerdiği proje, Irak Merkezi Hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki ihtilafların çözümüne da katkı sağlayacak. Enerji Bakanlığı kaynakları, teklifin ocak başındaki Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında gündeme geleceğini vurguladı.

  KONU MALİKİ’NİN MASASINDA

  Türkiye’nin teklifi, 16 Ekim’de Güney Kore’de düzenlenen Dünya Enerji Kongresi’ne katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından, aynı kongreye katılan Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’ye yapıldı. Teklife olumlu yaklaşan Şehristani’nin de konuyu Irak Başbakan Nuri El Maliki’ye ilettiği öğrenildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz