MÜSİAD Başkanı Yıldırım; “17 Aralık Operasyonu Seçim Öncesi Bilinçli Yapılan Bir Operasyondur”

  0
  168

  Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17 Aralık’ta, ‘ekonomik’ kaostan ‘siyasi’ kaos oluşturulmak istendiğini ifade etti.

  MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17 Aralık olaylarının başlıca ekonomiye, bazı kurum ve kuruluşların yanında gayri menkul geliştirme kurumlarına da zarar verdiğini kaydetti.

  Başkan Yıldırım, şunları söyledi: “17 Aralık operasyonu yerel seçimler öncesi bilinçli bir şekilde yapılan Türkiye’yi derinden üzen bir operasyondur. Bu operasyonların ülkeyi bu kadar derinden etkilemesinin nedenlerinden biri de dış etkenli olmasıdır. Dış etkenler ve iç müdahalelerden dolayı dövizin yükselmesi, ekonominin ciddi anlamda yara aldığını görüyoruz. Ticaret yapan arkadaşlarımızın büyük bir kısmının sadece MÜSİAD değil, Türkiye genelinde iş yapan arkadaşların büyük bir kısmı dövizli, dolarla, Euro ile bir şekilde ticaret yapıyorlar. Yurt dışında almış oldukları makinelerin büyük bir kısmı, yapmış oldukları ithalatların büyük bir kısmı döviz ile oluyor. Dövizin yükselmesi ülke ekonomisini olduğu gibi ilimiz ekonomisini de olumsuz etkilemekte. Bu gibi durumlarda biraz daha aklı selim davranıp, telaşa kapılmadan sürece bırakarak, görüyoruz ki döviz yavaş yavaş geriye gidiyor. Ülke ekonomisini bu kadar zarar görmesinin de sadece bireylerin değil, Türkiye Cumhuriyetinin zarar görmesi anlamana gelir. İstikrarlı bir şekilde büyümelerine devam etmeleri gerekiyor bu şekilde krizin aşılacağını umuyoruz.

   

  TÜSİAD’ın açıklamalarına değinen Başkan Yıldırım; “Siz bir ülkede yaşayacaksınız ülkenin ekmeğinin yiyeceksiniz, bu ülkede para kazanacaksınız ve o işe yatırımcının gelmesini engelleyeceksiniz. Bu şık bir davranış değildir. Tüsiad’ın böyle bir açıklamada bulunması bütün işadamlarını üzmüştür. Ekmek yediğin sofraya bıçak saplama gibi bir davranıştır. Düşünün bu ülkede yatırım yapıyorsun ve yabancı yatırımcının ülkeye yatırım yapmasını istemiyorsun. “Böyle bir ülkeye dışarıdan yatırımcı gelir mi?” mantığını yürütmek ne demektir? Yani ülkeye dışarıdan yatırımcı gelmesin demektir. Bu da Türkiye’ye döviz girdisinin gelmesinin engellemektir. Böyle talihsiz bir açıklamayı biz de doğru bulmuyoruz.”

  17 Aralık operasyonlarının Gezi Parkı ile bir süreci olduğunu ifade eden Yıldırım,

  “Her seçim öncesi yerel seçim olsun, genel seçim olsun, mutlaka Türkiye’de bir takım dengeler değiştirmek için bir şeyler yapılıyor. Bundan en çok vatandaş zarar görüyor, ülke zarar görüyor. Yani birilerini menfaat sağlaması, birilerinin rant sağlaması adına tüm vatandaşlarımızın zarar görmesi doğru bir davranış değildir. Ortada gerçekten yolsuzluk, haksızlık varsa onun gerçekten yerine getirmek gerekir. Bunu ülkeye mal etmek, doğru bir mantık değildir.”

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz