Milletvekili Yetiş, “Eserlerimize Sahip Çıkıyoruz”

  0
  49

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Adıyaman Eskisaray,Ulucami ve Kahta Ebu Sadık camilerinin restorasyonlarına başlanacağını belirterek açıklamalarda bulundu. 
  Vakıf eserlerinin medeniyetin aynası olduğunu belirten AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr.Murtaza Yetiş, vakıf eserlerine sadece ülke içinde değil özellikle TİKA üzerinden yurt dışındaki ecdad yadigarı vakıf eserlerine de sahip çıkıldığını belirtti. Adıyaman’da vakıf eserlerinin çokluğuna dikkat çeken Yetiş, “Bu eserlerin orijinal halleri ile kullanılabilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde başlattığımız girişimlerin karşılığını alıyoruz. Daha önce birçok eserin restorasyonu gerçekleştirilmişti. Şimdi de Eskisaray Cami, Ulucami ve Kahta Ebu Sadık Camisinin restorasyon yapım ihalesi tamamlandı. En kısa zamanda bu eserlerimizin restorasyonlarına başlanacak. Ayrıca Çarşı Cami, Musalla Cami ve İzollu Baba Türbesi için de restorasyon projeleri hazırlanıyor. Projeler tamamlandıktan hemen sonra yapım ihalesine çıkılacak. Bu eserlerin yenilenmesi ile Adıyaman yeni bir çehreye kavuşacak” dedi.
  Yetiş, yıllarca kaderine terk edilen birçok özellikli eserin AK Parti’nin ortaya koyduğu irade ile ayağa kaldırıldığını ifade ettiği konuşmasında, çocuklarda kültür ve tarih bilincinin bu eserlerin içine girilerek, buradaki havanın teneffüs edilmesi ile sağlanabileceğini savundu. Kültür ve tarih bilinci gelişmiş, kökleri mazide olan ati olabilmenin her şekilde ecdad yadigarına sahip çıkmakla mümkün olduğunu söyleyen Yetiş, “Adıyaman’da bu anlamda ne kadar eser varsa ayağa kaldırmak için projelendirmeye devam edeceğiz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz