Miletvekili Metiner: “Biz Paralel Yapıyla Hesaplaşıyoruz”

  0
  113

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Biz paralel yapı ile hesaplaşıyoruz” dedi.
  Metiner, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Hozat raporunun müzakere ettiklerini söyleyerek, 80’li yıllardan itibaren ve sonrasında paralel devlet unsurlarının vatandaşları fişlediklerini tespit ettiklerini belirtti. Metiner, bir gazetenin “KCK terör örgütünün paralel devlet olmadığını söylerek Öcalan’a övgüler dizen Mehmet Metiner” diye haber yaptığını söyleyerek, “Bu nasıl bir haberdir anlamıyorum” ifadelerini kullandı.
  Cemaatle hükümet arasında kavganın söz konusu olmadığını belirten Metiner, “Cemaatin üst yönetiminin hükümetimize karşı başlatmış olduğu bir kavga var. Emniyet ve yargı içindeki elemanlarını harekete geçerek, bize diz çöktürmeye, AK Parti’nin siyasetini belirlemeye çalışıyorlar. Biz bu yapıya paralel devlet diyoruz. Devlet içinde devlet olamaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.
  KCK paralel devlet ilişkisine ilişkin bir soru üzerine Metiner, “KCK’yı devlet içinde örgütlenip devleti ele geçirmeye çalışan bir yapı olarak görmediğimi aktarıyorum. KCK’yı devlet içinde örgütlenip devleti ele geçirmeye çalışan bir paralel yapı olarak görmediğimi söylüyorum. Ama çekilen başlık, ‘Metiner, KCK’yı paralel bir devlet olarak görmüyor’. Bu habercilik mi? Bunun adı itibar suikastçılığı. Bu kadar düşmüşlerse daha da düşsünler derim” diye konuştu.
  Metiner, paralel devletten kastedilen yapıyı anlattığını aktararak şunları söyledi:
  “KCK mevcut devlete alternatif bir devlet yapılanması isteyebilir. Kendi tüzüklerinde de var. Paralel devlet dediğimiz, devletin kritik makamlarında olduğu halde emri sivil otoriteden ve sıralı amirlerinden değil, bağlı oldukları başka bir amirden, gerektiğinde sivil hükümeti alaşağı etmekten kaçınmayan bir yapı. Dolayısıyla KCK paralel yapılanması ile bizim sözünü ettiğimiz yapılanma birbirinin tersidir. KCK operasyonlarının da Ergenekon’un da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”
  “Biz darbe ile hesaplaşma sürecini anlamlı buluyoruz” diyen Metiner, “Ergenekon bir bütün olarak fasa fiso değil. CHP ile ayrıldığımız nokta burası. Yani sanki Türkiye’de hükümete karşı darbe girişimi olmamış da, durup dururken bu davalar açılmış gibi bakmak hakikaten inkar edilmesi olur. Hükümetimize karşı ordunun içinde bir takım güçler darbe planlamışlardır. Bu yüzyılımızın büyük bir adımıdır.”
  Öcalan ile ilgili soruya ise Metiner, “Nevruz sürecindeki tutumu, Gezi süreci, hükümete karşı darbe girişimine karşı almış olduğu tutumu çok anlamlı ve doğru buluyorum. Öcalan’ın durduğu yer, Türkiye’nin demokratik sürecine katkı sağlayan bir yer” ifadesini kullandı.
  “Badem bıyıklı neoconlar” ifadesine yönelik Gazeteciler Ve Yazarlar Vakfı’nın eleştirilerine değinen Metiner, şunları söyledi:
  “Vakfın Başkanı’na sesleniyorum; o paralel yapıyla bir ilginiz var mı, yok mu? O yapının mensupları sizin mensuplarınız mı, değil mi? Sizden emir alarak mı hareket ediyorlar?
  Badem bıyıklı neoconlar dediğim Fettullah Gülen değildir, cemaatin mensupları değildir” ifadelerini kullandı.
  “Paralel yapının kim olduğu fikrinizi bizimle paylaşır mısınız?” sorusu üzerine Metiner, Gülen cemaatinin üyelerini kardeş olarak bildiklerini kaydederek, “Cemaatin üst yönetiminidir. Üst yönetiminin partimize, başbakanımıza davamıza yönelik saldırıdan rahatsızız” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz