İslam Dünyasındaki Değişim Anlatıldı

  0
  143

  Adıyaman Gökkuşağı Derneği’nin ‘Usta Çınarların İzinde Projesi’ kapsamında ‘Süleyman Gündüz ile Aliya İzzetbegoviç’in İzinde’ konulu söyleşide İslam dünyasındaki değişim anlatıldı.
  Adıyaman Gökkuşağı Derneği tarafından hazırlanan proje kapsamında gerçekleştirilen söyleşi belediye konferans salonunda gerçekleştirildi. Söyleşiyi dinlemek için çok sayıda davetli katıldı. Yeryüzü Doktorları’ndan Süleyman Gündüz’ün söyleşisinde, İslam dünyasında yaşanan olaylar ve Türkiye ele alındı.
  Süleyman Gündüz, Türkiye’nin dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan felaketlere yardım eli uzattığına işaret ederek, “İçinde yaşadığımız dünyada o kadar çok olaylar oluyor ki her yeni güne olaylarla uyanıyoruz. İslam dünyasında camilerine, pazar yerlerine, işyerine, evlerine konulan bombalarla uyanıyoruz. İncinerek güne başlıyoruz. Geçen yüzyılda uygar dünyanın gözleri önünde büyük bir felaket yaşandı ve bizi derinden etkiledi. 1992-95 döneminde Bosna’yı konuşmuştuk. Gelişmiş toplumda yaşanmış bir felaketti. Her felaketin ayrıca bir bereket yönü de var. Savaşlar çok yıkıcıdır, tahrip edicidir ama insanlar savaşta felaket anlamında sınanırlar. Demek ki hayatımızı daha huzurlu ve refah içinde geçirmemiz için başka bir insana yardım etmemiz gerektiğini biliriz. Savaşlarda insanların duruşu, insanlıkları, onlara karşı nasıl bir tavır takındıkları sınanır. Allah’a hamd ediyorum ki bu millet bütün bu sınavlardan başarıyla geçmiş bir millettir. Yer yüzünde olan tüm felaketlere duyarlı davranmış ve imkanlar ölçüsünde yardım etmektir. En büyük sınavlardan bir tanesi bizim tanık olduğumuz Balkanlardaki Bosna Hersek Olayları, Ortadoğu’da Filistin, Orta Asya’da Afganistan’dır” dedi.AW008595

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz