Gören Göz Projesi Adıyaman’da Başlıyor

  0
  386

  Görme engelli vatandaşların gidecekleri adreslere güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşımlarını sağlayacak olan Gören Göz Proje’sine Adıyaman da dahil edildi.

  Hem cep telefonu hem de bilgisayar gibi kullanılabilecek cihazların dağıtılacağı proje ilk defa Ankara ve İstanbul’da pilot olarak uygulanmış daha sonra projeye yeni illerin dahil edilmesi planlanmıştı. Planlanan yeni iller arasına Adıyaman’ın da yer alması için çalışma başlatan AK Parti Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, Aile Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç aldıklarını ve Adıyaman’da haritalama çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

  Engelliliğin her çeşidiyle mücadele ettiklerini belirten Yetiş, hayal edilemeyen birçok projeyi hükümet olarak hayata geçirdiklerini, engellilerimizi hayatın her alanında görmekten, evde hapis konumundan çıkıp üreten bireyler haline geldiklerini görmekten mutlu olduklarını ifade etti.

  Bu projelerden birinin de Gören göz projesi olduğunu vurgulayan Yetiş, “bu proje kapsamında yaklaşık 4000 vatandaşımıza özel geliştirilen cihazlar dağıtıldı. Adıyaman’daki görme engelli kardeşlerimizin de bu cihazlardan yararlanması için Aile Bakanlığı ile temaslarımız sonunda 400 görme engelli vatandaşımıza Adıyaman’da bu cihazları dağıtacağız. Cihaz hem cep telefonu hem de bilgisayar olarak kullanılabilecek. Proje kapsamında dağıtılacak cihazlar tamamen yerli. Türk mühendisler tarafından Dünyada ilk kez tasarlandı. Cihazların üzerinde Brail alfabesi ile Qwert klavyesi bulunuyor. Bu cihaz kısaca görme engellilerimizin hem gözü hem de kulağı olacak” dedi.

  Test aşaması tamamlanan cihazlara tanımlanabilecek adreslerin yanı sıra eczane, hastane, kamu binaları ve acil durum merkezlerinin yerleri de yüklü olacak. Varılmak istenen noktayı sesli uyarılarla en kısa ve uygun şekilde tarif edecek olan cihazların görme engellilerin hem gözü hem de kulağı olacak. Cihaz hem cep telefonu hem de bilgisayar gibi kullanılabilecek. Bluetooth özelliği de bulunan cihaz görme engellilerin belirledikleri noktalarda buluşmalarını ve birbirleriyle haberleşmelerini de sağlayacak.

   e_AKY84721

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz