Erdem, Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

  0
  415

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adıyaman Belediye Başkan adayı Mehmet Erdem, “10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler” Gününü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

  MHP Adıyaman Belediye Başkan Adayı Mehmet Erdem, yayımladığı mesajda, “Adıyaman’da Ulusal ve yerel gazetelerimizde çalışan emekçi gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler günü münasebetiyle buruk geçen günlerini yürekten kutluyorum” dedi.

  Adıyaman’da çeşitli okullarda öğretmenlik yaptığını belirten Erdem, “Adıyaman Lisesinde uzun yıllar müdürlük yaptım. Daha sonraları 1984 – 1989 arasında Adıyaman Belediye Başkanlığı yaptım. O dönemler Adıyaman’daki gazeteci sayısı bir elin parmaklarının sayısı kadar yoktu. Yaptığım işler nedeniyle ulusal ve yerel basını hep takip ederdim. Son yıllarda Adıyaman’da basın sektörü çok gelişti. Türkiye’nin birçok kentinden daha ileride birçok kentte nüfus oranlarını karşılaştırdığımızda sektör olarak çok ileride günlük 6 -7 tane çıkan gazete yok diye bilirim. Basın sektörü ülkemiz ve Adıyaman için çok önemlidir. Basın, yazılı, görsel, günümüzde İnternet medyası dediğimiz iletişim araçlarıyla kamuoyunda halk arasında köprü görevi görüyor. Günümüzde çok etkin ve yaygın bir sektör. Bir İl’in kalkınmasında basının rolü çok büyük. Bir yöneticinin görmediğini görüp ihmal ettiği bir işi basın görüyor ve gündeme getiriyor. Yani burada basın kamu görevlilerini eksiklikleri noktasında uyarıyor ben böyle inanıyorum. Tabi’i ki bir kurumun kuruluşun o memlekete yapmış oldukları güzel hizmetleri de yaptıkları haberlerle kamuoyuna duyuruyor.”şeklinde konuştu.

  “ADIYAMAN BASININI TAKDİR EDİYORUM”

  Adıyaman basın camiasını takdir ettiğini açıklayan Erdem, “Adıyaman da ulusal ve yerel gazetelerde çalışan genç kardeşlerimin zor şartlarda çok cüzi ücretlerle çok önemli işler yaptıklarına inanıyorum. Adıyaman’daki gazetecilerimizin tek gayesi Adıyaman’ın gelişimine katkıda bulunmak olduğunu biliyorum. Yaptıkları haber yazdıkları makalelerin objektifliği ve tarafsızlığı nedeniyle takdire şayan bir görev yapmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Adıyaman için gecesini gündüzüne katan gerek gazete sahipleri gerekse sahada çalışan basını İle güzelleşiyor. Gazetecilik özveri isteyen sabır isteyen çağımızın en dinamik mesleklerinin başında geliyor. Bir ülkede, bir şehirde, insanlar evinde, iş yerlerinde sıcak mekânlarında otururken gazeteciler yazın sıcağında kışın soğuğunda her riski göze alarak insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedirler. Bu nedenle devlet yerel gazetecilerimize özellikle sosyal haklar konusunda ekonomik anlamda daha güzel imkânlar hazırlayıp sunmalıdır.” Dedi.

   

  Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü;

  “Ülkemizde, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe sokulan 212 sayılı yasa ile gazetecilerin bu sorunlarına, sınırlı ölçüde de olsa, çözüm bulunmak istenmiştir. Ancak bu yasa yerel gazetecileri rahatlatmamıştır. Öyle ümit ediyorum ki yerel gazetecilerimizin önünü açacak bir takım kanunlar çıkartılarak ekonomik özgürlüklerini kazanmaları yönünde bir başka 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününe bırakmadan en kısa zaman diliminde yerel gazetelerimizi ve çalışanlarımızı rahatlatacak bir takım çalışmalar yapılır. MHP Adıyaman Belediye Başkan adayı olarak milletimizin ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde haber alma hakkına katkı sunmaya devam etmekte olan Adıyaman basın camiasının ve özellikle sahada çalışan gazetecilerin çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, ülkemizde basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması, en büyük arzumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle basın-yayın organlarımızın tüm çalışanlarının 10 Ocak gününü kutluyorum. Ben basın bayramı demiyorum bayram demek insanların mutlu olması mutlu gün olarak bilmesi maalesef her 10 Ocak da olduğu gibi bu yılda gazetecilerimiz için sıradan bir gün olması değil bir bayram havasında olması dileğimizdi. Maalesef bayramınızı kutluyorum diyemeyeceğim 10 Ocak gününüz kutlu olsun ediyorum”

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz