Atmalı Yöresel Ürün Pazarı Temeli Atıldı

0
74

Besni Kaymakamlığı, GAP, ve İlçe Tarım Müdürlüğünün hazırladığı Besni’ye ait yöresel ürünlerin pazarlanması ve tanıtılması amacı ile hayata geçirilen ‘Atmalı Yöresel Ürün Pazarı’ temel atma töreni gerçekleştirildi.

Atmalı Köyünde gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan Besni Kaymakamı Nazlı Demir şu ifadelere yer verdi; “GAP Bölgesinde bulunan şuan için ilk ve tek olan Atmalı Yöresel Ürün pazarımızın temel atma töreni için burada toplandık. Bu gurur aslında hepimizin biz köyümüz ile birlikte çıktık bu yola ilk göreve geldiğimde böyle bir kooperatif kuralım dediğimizde kendileri de pek ihtimal vermemişlerdi ama biz pes etmedik bu kooperatifin başkanı kim olur dediğimizde bize herkes Nurcan hanımı gösterdi. Nurcan hanım gayreti ile bizlere o cesareti verdi ve bizde ona güvenerek çıktık bu yola. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve ekibimiz ile birlikte projenin hazırlanması sürecinde GAP desteğinin sağlanması adına çok önemli rol oynadılar. Projemizin ihale bedeli 2.124.000 TL bizler bu projede ilk defa özel sektör desteğini de içerisine almış olduk. Projenin 1.200.000 TL’si GAP tarafından finanse edildi 600.000 TL’si Merinos A.Ş. tarafından finanse edildi kalan kısmını da köylere hizmet götürme birliği olarak biz karşıladık ve sonuç olarak güzel bir proje ortaya çıktı. Temennimiz yerel ekonomiyi canlandırmak ve ürünlerin pazarlanması ile birlikte tanıtılmasını sağlamak aynı zamanda ilçemizin de tanıtılmasını sağlamak. İnşallah hem köyümüze hem ilçemize hem de bölgemizde önemli bir örnek teşkil edecek ve güzel katkılar sağlayacak. Ben başta valimize ve kıymetli büyüklerimize bizlere verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum hayırlı olsun” dedi.

Kaymakam Nazlı Demir’den sonra söz alan AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın; “Bugün gerçekten çok farklı, çok hayırlı ve bir o kadar da bereketli bir iş meselesi ile bir araya geldik bundan dolayı başta Kaymakam hanım olmak üzere Valimize ve Nurcan hanıma ve bütün hanım kardeşlerime bende varım diyen bende üretmek istiyorum diyen hem kendime hem aileme hem de ülkeme faydalı olmak istiyorum bana uygun bir yer tahsis edin diyen herkesi kutluyorum teşekkür ediyorum. Gerçekten çok önemli bu Besni her zaman ilklere imza atmayı becerebiliyor burada da yöresel ürün pazarı ile de zaten son derece zengin bir bölge Besni bölgesi Atmalı ve Şambayat’ı ile birlikte bütün bölge olarak çok ciddi ürünler ortaya çıkarıyorlar. Bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması noktasında teknik desteğe ve maddi imkanlara ihtiyaç var. Valimiz başta olmak üzere milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte bizler sonuna kadar gelen bütün bu talepleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile bu güzel eserin temelini atacağız rabbim öncelikle hayırlısı ile bitirmeyi nasip etsin. Bittikten sonra da bütün memleketimize hanım kardeşlerimiz başta olmak üzere, hayırlı kazançlar ihsan etsin. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum hayırlı uğurlu olsun” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz