Anadolu Spor Medyası Bursa’da Buluştu

  0
  57

  Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, “Spor Basını Bilgilendirme Projesi” kapsamında “Anadolu Medyası Eğitim Semineri”düzenledi. 23 Ağustos 2014 Cumartesi Günü Bursa Holiday İnn Hotel’de gerçekleştirilen seminerin konusunu; “Sporda Şiddeti Önleme Yasası, Spor Basınının Tribünlere Yönelik Etkisi, Kulüpler-Medya-Taraftar İlişkileri ile Ulusal ve Uluslararası Oyun kurallarındaki Değişiklikler” oluşturdu.

  Etkinliğin ilk oturumunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcıvekili Celalettin Karanfil, Bursaspor Yöneticisi Prof.Dr. Nihat Sapan ve Teknik Direktör Niyazi Aşır konuşmacı olarak yer alırken, ikinci oturumda Süper Lig hakemi Suat Arslanboğa, Gazeteci Yazar Necati KARTAL ve ÇGD Bursa Şube Başkanı Yüksel Baysal konuştu. Seminere çok sayıda kentten 120 gazeteci katılım gösterdi.

  Basın İlan Kurumu’nun da paydaşı olduğu proje ile ilgili olarak bilgi veren ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, seminerde yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemizde spor alanlarında görülen şiddet olaylarının önemli bir kaynağı olarak medya gösterilmekte, kamuoyunda spor ve şiddet medya ile birlikte anılmakta ve medyanın sporda şiddeti körüklediği düşünülmektedir. 6222 sayılı “Spor’da Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun”un hazırlanmasına giden süreçte önemli bir rol oynayan Meclis Araştırma Komisyonu Raporunda da medya ve şiddet ilişkisinin önemli bir rol oynaması bu algının sadece kamuoyu ile sınırlı olmadığını gösterir niteliktedir. Şiddet olaylarının mevcut yasaya rağmen yaşanması, sorunun yalnızca kolluk tedbirleri ile çözümlenemeyeceği ve çok yönlü olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu noktadan hareketle sporda şiddet ve medya ilişkisinin ele alınmasında spor medyası çalışanlarının da farklı bir ufuk ve perspektif kazandırılmaları gereğinden hareketle Spor Basını Bilgilendirme Seminerleri düzenlenmesine karar verdik. İlk ayağını da Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Devamı da Anadolu’nun diğer kentlerinde gelecek” dedi.

  Seminer açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, eğitim seminerlerinin önemine değindi. Bilgisiz ve eğitimsiz toplumların gelişemeyeceğine vurgu yapan Başkan Bozbey, “Elbette ki basın mensuplarımızın da nitelikli medya açısından eğitimleri çok önemlidir. O nedenle ASGD’yi bu anlamlı etkinliği nedeniyle kutluyorum. Spor, Nilüfer Belediyemizin de olmazsa olmazıdır. Bu alanda yatırımlarımız da daha sağlıklı daha sportmen bir gençlik yetiştirebilmek için sürüyor. Ayrıca yaş farkı gözetmeksizin, Nilüfer halkına da spor olanakları yaratabilmek için çalışıyoruz. İnsanımız çağdaş bir kentte spor yapma imkanı da her zaman bulmalıdır. Zaten o nedenle gülümseyin Nilüfer’desiniz diyoruz” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz