ADYÜ Tercih Edilmede Üst Sıralarda Yer Aldı

  0
  392

  Türkiye üniversitelerinin 2013-YGS/ LYS’deki tercih performansları araştırması yayımlandı.
  Araştırmaya göre 2013-YGS/LYS’ de tüm üniversiteler için toplamda 16 milyon 216 bin 171 tercih yapıldı. Buna göre tüm üniversitelerde kontenjan başına düşen tercih ortalaması 11,45 olarak gerçekleşti. Devlet üniversitelerine ise, 14 milyon 603 bin 205 tercih yapıldı. Buna göre Devlet üniversitelerinde kontenjan başına düşen tercih ortalaması ise 11,53 olarak gerçekleşti. 2013-YGS/LYS’de tüm üniversitelerde yerleşen 605 bin 344 adaydan, 160 bin 665’i ilk tercihine yerleşti. Devlet üniversitelerine yerleşen 520 bin 686 adaydan 143 bin 065’i ilk tercihine yerleşti. Adıyaman Üniversitesi’ne ise 2013-YGS/LYS’de 111 bin 132 tercihte bulunuldu. Bu tercih sayısı ile Adıyaman Üniversitesi, kendisinden kontenjan bakımından daha büyük olan birçok üniversiteyi geride bırakarak Türkiye’deki 179 üniversite arasında 55’inci, devlet üniversiteleri arasında ise, 54’üncü en çok tercih edilen üniversite oldu.
  Böylece Adıyaman Üniversitesi 11,96 tercih/kontenjan oranı ile devlet ve tüm üniversitelerin tercih edilme ortalamalarının üstünde yer aldı. Üniversiteler, tercih/kontenjan oranına göre sıralandığında ise Adıyaman Üniversitesi 11,96 tercih/kontenjan oranı ile devlet üniversiteleri arasında 61’ci, tüm üniversiteler arasında ise 72’ci oldu. Bu derece ile Adıyaman Üniversitesi, birçok eski üniversitenin yanında komşu illerde de kendisinden önce kurulmuş olan İnönü, Gaziantep, Çukurova ve Dicle Üniversiteleri gibi üniversitelerin de önünde yer almış oldu. Buna göre tercih yapan öğrencilerin 7 bin 465’inin ilk tercihi Adıyaman Üniversitesi oldu. Bu tercih sayısı ile Adıyaman Üniversitesi, devlet (104) ve tüm üniversiteler (179) arasında 43’üncü ilk tercih edilen üniversite oldu. Bu derece ile de Adıyaman Üniversitesi, birçok eski üniversitenin yanında komşu illerde de kendisinden önce kurulmuş olan Kahramanmaraş Sütçü İmam ve Harran (Urfa) Üniversiteleri gibi üniversitelerin de önünde yer almış oldu.
  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
  “Bir üniversiteyi ilk sıralarda tercih edenlerin sayısı ile bir üniversitenin tercih/kontenjan oranı yani kontenjan başına düşen tercih sayısı ne kadar büyükse o üniversite o kadar çok tercih ediliyor, o denli gözde demektir. Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki Adıyaman Üniversitemiz genç bir üniversite olmasına rağmen Türkiye ortalamasının üstünde bir tercih edilirliği var. Bu, sadece Adıyaman’da değil, Adıyaman dışından da tercih edildiğimizin bir göstergesidir ki zaten Üniversitemizde ülkemizin 79 farklı ilinden öğrencimizin olması, kontenjanlarımızın tamamen dolması ve yatay geçişlerde de üniversitemizin tercih ediliyor olması bu verileri doğrulamaktadır. Bu sayılar ve oranların artması önümüzdeki yıllarda üniversitemizin yerleşme puanlarını da hâliyle artıracaktır. Sonuçta şunu söyleyebiliriz ki tercih ediliyor olmak, tercih edilirliğin artması Adıyaman Üniversitesindeki gelişimin toplum nezdinde de fark edildiğini ve önümüzdeki yıllar için üniversitenin gelişimi için faydalı sonuçlar doğuracağı açıktır. Bizi tercih eden öğrencilerimiz ve velilerimize gönül rahatlığı ile şunu söyleyebiliriz ki öğrencilerimiz Adıyaman Üniversitesinde güçlü imkânlar ve yetkin akademik kadro ile emin ellerdedir. Üniversitemiz hak ettiği yerlere güçlü adımlara ilerlemektedir. Tercihlerinden dolayı öğrencilerimize ve velilerine; desteklerinden dolayı da çalışanlarımıza ve Adıyaman’ımıza teşekkür ediyoruz.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz