Adıyaman’dan İki Alevi Dedesi Kutsal Topraklara Gidecek

  0
  436

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 100 Alevi dedesi için düzenlediği Necef, Kerbela ve umre ziyaretine, Adıyaman’dan iki Alevi dedesi katılıyor.
  Necef, Kerbela, Mekke ve Medine’ye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenecek tur için hazırlıklar yapılıyor. Adıyaman’dan tura katılacak olan Alevi dedeleri Mehmet Merdanoğlu ve Tahir Küçükden, pasaport ve vize işlemlerine başladı.
  Böyle bir organizasyonu Cem Vakfı’nın kendilerine bildirdiğini ve bu tura katılmak istenilip istenilmediğinin sorulduğunu dile getiren Mehmet Merdanoğlu, kutsal mekanları ziyaret etmenin kendileri için sevinç kaynağı ve özlem olduğunu vurguladı.
  Bu tura memnuniyetle katılacağını dile getiren Merdanoğlu, bu tür etkinliklerin yanında cemevlerinin resmi ibadet yerleri olarak kanunda yerinin alması için çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.
  Mehmet Merdanoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “Cem Vakfı’ndan Kerbela, Necef, Medine, Mekke’ye tur olacağı söylendi. Ben de memnuniyetle gideceğimi söyledim. O kutsal mekanları imkanlarımız ölçüsünde ziyaret etmemiz gerekiyor. Çünkü bizler Ehl-i Beyt evladı olarak, dede olarak cetlerimizin kabirlerinde dua etmeliyiz. Medine’de Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizin, Hz. Fatıma Anamızın, Hz. İmam Hasan’ın kabirleri vardır. Oralarda evliyaların enbiyaların kabirleri vardır. Necef’te Hz. Ali, Kerbela’da Hz. İmam Hüseyin’in kabirleri vardır. Onları ziyaret etmek bizim için bir sevinç kaynağı ve özlemdir. Bu etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizasyonunu sonradan öğrendim. Ben buradan şunu söylemek istiyorum. Alevi açılımlarıyla devletin Alevilere yapacağı en önemli hizmet ibadet yerlerini resmi statüye kavuşturmaktır. Bu ülkede yaşayan her ferdin inancını rahatça yaşayabildiği, tüm olanaklardan eşit olarak yararlanmasını istiyoruz. Bu organizasyon güzel ve Allah herkese nasip etsin. Biz Aleviler olarak o kutsal mekanları ziyaret ederek, cetlerimizin kabirlerini görmek için gidiyoruz.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz