Adıyaman’da İçme Suyu Sıkıntısı

  0
  59

  Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanan kuraklığın etkileri ile Türkiye genelinde olduğu gibi, Adıyaman’da da içme suyu sıkıntısı baş gösterdi. 
  Kış aylarında yeteri kadar yağışın olmaması nedeniyle, Adıyaman’ın içme suyunu besleyen kaynaklarda debinin düştüğü belirtildi. İçme suyu sıkıntısıyla ilgili Adıyaman Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü açıklama yaparak, yaşanabilecek su sorununa karşı vatandaşları uyardı.
  Su İşleri Müdürlüğü yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:
  “Kentimizin içme suyu ihtiyacı tamamen doğal kaynaklardan karşılanmaktadır. Gürlevik, Havşeri, Medetsiz, Kırkgöz ve Koru-Palanlı olmak üzere toplam 5 ayrı kaynaktan su alıyoruz. Bu yıl yeteri kadar yağış olmadığı için söz konusu kaynaklarda suyun debisi düştü. Kış aylarında su potansiyelimiz 1700 litreyken, bugünlerde 550 litreye kadar düşmüş durumda. Şehrimizde su sıkıntısının yaşanmaması için ortalama 750 litreye ihtiyacımız var. Durum böyle olunca su sorunu baş göstermeye başladı.
  Bu konuda mağdur olmamak için vatandaşlarımıza birtakım görevler düşüyor. Su sıkıntısını önlemek amacıyla halkımızın suyu daha dikkatli kullanması, israftan kaçınması gerekmektedir. Eskiden olduğu gibi bahçelerimizi ve işyerlerimizin önünü sulamayalım. Araçlarımızı fazladan su akıtarak yıkamayalım. Bunları yapmak hepimiz için toplumsal bir görevdir. Suyu israf etmemek adına Belediye olarak biz parklarda, kavşaklarda, ana arterlerde bulunan fidanları ve çimleri taşıma suyla suluyoruz. Bu konuda Hepimiz üzerimize düşeni yapmalı, son derece duyarlı olmalıyız.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz