Adıyaman’da ‘Elektrik’ Protesto

  0
  64

  Adıyaman’da arazisini sulamada kullandığı elektrik enerjisi kesilen çiftçi, elektrik dağıtım şirketi önünde protesto gösterisi yaptı. 
  Adıyaman merkeze bağlı Bebek köyü Maziler mezrasında Suphi Çakır’ın, 2 bin 500 dönüm mısır ve pamuk ekili arazisini sulamada kullandığı elektrik enerjisi kesildi. Daha önceki yıllarda araziyi kiralayan üreticinin 300 bin TL olan elektrik borcunu ödememesi nedeniyle, bu yıl araziyi kiralayan Suphi Çakır, mağdur oldu.
  Elektrik dağıtım firması, eski borcundan dolayı ekili olan arazinin elektriğini kesince tarlada ekili olan mısır ve pamuk kurumaya başladı. Çiftçi de elektriği kesilince mahkemeye başvurdu. Mahkeme şahsın lehine karar verdi. Mahkeme kararıyla dağıtım şirketine giden şahsın kesilen elektriği açılmayınca bu kez bir minibüs ile tekrar şirketin önüne geldi. Protesto gösterisi yapan aileye güvenlik güçleri müdahale etti. Görüntü alan gazetecilere de güvenlik görevlileri müdahale ederken, gazeteciler ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. 
  Gösteri yapan ailenin mücadelesi sonuç verirken, şirket yetkilileri elektriğin açılacağını bildirince aile olaysız bir şekilde ayrıldı.
  Arazi sahibi Suphi Çakır, protesto gösterisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “2 bin 500 dönüm sulu arazi ektik. Daha önce araziyi kiralayanlar 300 bin TL borcunu ödememiş. Biz de araziye bu yıl mısır ve pamuk ektik. Ekili arazinin elektriğini kestiler. Bizim sorunumuz çözülmeden burayı terk etmeyeceğiz. Hakkımızı istiyoruz. Alın terimizle çalışıyoruz. Bizim borcumuz yok. Araziyi icara aldık. Mahkemeye başvurduk. Mahkemeyi iki defa kazandık. Mahkeme kararı yerine getirilmediği için perişan olduk. Elektrik dolayısıyla işçileri Şanlıurfa’dan getiremiyoruz. Sabah getirip akşam götürüyoruz. 2 bin 500 dönüm üzerine ekili mısır ve pamuk susuzluktan dolayı kurumaya başladı” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz