Adıyaman Fısa World Rowıng’e Ev Sahipliği Yapacak

  0
  86

  Adıyaman, Fisa World Rowing’e (FİSA Uluslararası Kürek Turu) ev sahipliği yapacak. 
  Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı olan 2015 yılında Adıyaman’ın Ovakuyucak köyü sınırları içinde yer alan Gazihandede Su Sporları Merkezi ve Atatürk Baraj Göleti’nde gerçekleştirilecek olan FİSA Uluslararası Kürek Turu’na 25 ülkeden 300 sporcunun katılması bekleniyor. Adıyaman Valiliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışmalar kapsamında yapımı bitme aşamasına gelen 175 bin metrekarelik alandaki Gazihandede Su Sporları Merkezi’nde ise antrenör odası, soyunma odaları, sporcu dinlenme odaları, tekne ve kanolar için iskeleler yapılırken, çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmaları da devam ediyor. Sporcuların konaklaması için bungalov tipi evler yapılacak. İKA ve SODES projeleri kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ise bu güne kadar 635 bin TL harcandı.
  Vali yardımcıları ile birlikte Gazihandede Su Sporları Merkezi’nde incelemelerde bulunan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyit Ahmet Bağcı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanlığı görevlisi Hüseyin Küçükbakar’dan bilgi aldı. Vali Demirtaş ve beraberindekiler baraj göleti üzerinde tekne ile tur atarak, göletteki parkur ve kulvar halatları ile şamandıraları inceledi.
  Adıyaman’ın çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirten Vali Demirtaş, “Burası kürek sporlarının yapılmasına en elverişli, en uygun yerlerden bir tanesidir. Kürek sporunun yetkilileri bize bunu söylediklerinde bu yönde bir çalışma yaptık. Buranın Türkiye’de, hatta dünyada bu sporun yapılacağı başka bir yerin bulunmadığını bize söylediler. Yaklaşık 175 bin metrekare bir alanı bu kürek sporlarına tahsis ettik. Bu hizmet binasına 2013 yılında başladık. Amacımız hem dünyada hem de Türkiye’de kürek sporlarının burada yapılması için burayı kürek sporlarının merkezi haline getirebilmek. İnşallah bunda başarılı olacağımızı düşünüyorum. Kısmet olursa 2015 yılında özellikle Çanakkale Savaşlarımızın 100. yıl dönümünde 25 değişik ülkeden 300 sporcumuzu burada ağırlayacağız. Amaç burada sadece bir yarışma değil, buraya hem ülkemizin hem de dünyanın dikkatini çekmektir” dedi.
  Vali Demirtaş, demokratikleşme paketine paralel olarak bu bölgede turizmin gelişmesine FİSA Uluslararası Kürek Turu’nun büyük katkı sağlayacağını aktardı.
  Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanlığı görevlisi Hüseyin Küçükbakar ise, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı münasebetiyle bu etkinliği gerçekleştireceklerini belirterek, Atatürk Baraj Göleti suyunun bu sporu yapmaya en uygun yer olduğunu söyledi.

  AW129872

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz