Sincik’te Aileler Çocuklarını Okula Göndermiyor

  0
  100

  Sincik ilçesine bağlı Narlı köyünde veliler, çocuklarını okula göndermiyor.

  Sincik ilçesine bağlı Narlı mezrasına Narlı köyü ile Yarpuzlu ilköğretim okuluna taşıma servisleri ile  okula giden yaklaşık 70 öğrenci velisi,  taşıma ihalesini alan firma şoförlerinin acemi olduğu gerekçesi ile öğrencilerini okula göndermiyor.

  Öğrenci velileri yaptıkları açıklamada, Narlı köyünün yaklaşık olarak 70 ilköğretim öğrencisini, Yarpuzlu İlköğretim okuluna  taşımak  için yapılan taşıma  ihalesini  Kahtalı bir taşıma şirketinin  5 tane servis ile aldığını ve bu servislerin her birine, köyden ehliyeti olan fakat hiç zaman  araba kullanmayan, acemi olan birer tane şoför verdiklerini ileri sürdüler.

  Bu şoförlerin içinden sadece bir tanesinin gerçek anlamda şoförlük yaptığını iddia eden velilier, kendi çocuklarının can güvenliğini düşündükleri için ve köy yollarının keskin virajlardan oluştu gerekçesiyle çocuklarını okula göndermediklerini ifade ettiler.

  Bu şoförlerin acemi oldukları için bu yollarada araba kullanamayacklarını aktaran veliler, 70 öğrenciden yaklaşık olarak 45 tanesinin  bu nedenlerden dolayı okula gönderemediklerini belirttiler.

   

  Öğrenci velileri ayrıca yaklaşık olarak  70 öğrenciyi Narlı Köyünden, Yarpuzlu  İlköğretim okuluna taşıma yapan firmanın, devletin koyduğu şartlara uymadığını savundular.

  Taşıma yapan şoförlerin şartnamede belirtildiği gibi uygun ve yeterli ehliyetlerle taşıma yapmadıklarını iddia eden veliler, söz konusu şoförlerin kendi köyünden olduklarını, bunların ehliyetinin olduğunu fakat hiç şoförlük yapmadıklarını bildiklerini anlattılar.

  Bu nedenle öğrenci velileri olarak, öğrencileri okula göndermekte tereddüt ettiklerini belirten veliler, şöyle devam ettiler:

  “Okullar açıldığından beri,  velilerin tamamı şoförlerin acemi ve yetersiz olduğunu, defalarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki yetkililere gerek yazılı olarak, gerek sözlü olarak uyarmamıza ve bilgilendirmemize ragmen, uyarılarımızı dikkate almadılar. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu ihaleyi alan firmayı kolladıklarından şüpheleniyoruz. Okul süresince  öğrencilerimizin başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek ? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bunun hesabını verebilecek mi? Öğrenci velileri olarak talebimiz şudur ki, servis şoförlerinin en az 4-5 sene şoförlük yapan  tecrübeli şoförlerden seçilmesini , taşıma yapan firmanın usulüne  uygun hareket etmesi ve yetkililerin bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi taktirde veli olarak öğrencilerimizi  okula göndermeme kararı aldık”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz