Sema-Der Okuma Salonlarının Devrine İsyan Ettiler

  0
  95

  Adıyaman Belediyesi tarafından 15 yıllığına kiralanan Okuma Salonları usulsüz tahsis edildiği iddiasıyla geçtiğimiz aylarda mahkeme kararı olmadan mühürlenmişti.

  Adıyaman’da fakir çocukların eğitim gördüğü Sema Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (Sema-Der) bağlı okuma salonları 2010 yılında Sema-Der ile Belediye arasında imzalanan sözleşmeyle yap, işlet, devret modeliyle faaliyetine başlamıştı.

  Adıyaman Belediyesinin okuma salonlarını Halk Eğitimi Müdürlüğüne vermesine dernek yöneticileri isyan etti.

  Sema-Der başkanı Mustafa Tekin ve beraberindeki dernek üyeleri Yunus Emre Okuma Salonunun önünde basın açıklaması yaptılar.

  Basın metnini okuyan Dernek Başkanı Mustafa Tekin, “Buradaki bütün hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir. Bu 3 bina 15 yıl karşılığında yap, işlet, devret modeli ile yapılmıştır. Maalesef 19 Şubat’ta yeni seçilen hukukçu Belediye Başkanımız hiçbir dayanağı olmadan, hiçbir mahkeme kararı olmadan, mahkemeler devam ederken, okuma salonlarımızı zorla mühürlemiştir. Bu işlem birilerine yaranmak için yapılmıştır” dedi.

  – 750 ÖĞRENCİMİZ MAĞDUR EDİLDİ

  Okuma salonlarında eğitim gören 750 öğrencinin mağdur edildiğini söyleyen Tekin, şöyle konuştu:

  “Asıl mağdurlar bu öğrencilerimizdir. Bu fakir öğrencilerin eğitim hakları ellerinden alınmış ve ülkemizin geleceğine zarar verilmiştir. Adli süreç devam etmekte, bu süreçte hukukçu Belediye Başkanımız hukuksuz işleme imza atmıştır. Mahkeme devam ederken salonlarımızı hiçbir hukuki dayanağı olmadan Halk Eğitim Merkezine devretmişlerdir. Bu protokol tamamen hukuksuz bir işlemdir. Bize göre bu tür şeyler demokrasinin olduğu hukuk devletlerinde olmaz. Bu tür şeyler muz cumhuriyetinde olur. Bize göre Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Yönetimde bulunanlar kanun ve nizamlara uymak zorundadırlar. İstediği her şey yapamazlar”

  – HUKUK BİRGÜN MUTLAKA İŞLEYECEKTİR

  Ülkemizde hukukun birgün mutlaka işleyeceğini, herkesin konumu ne olursa olsun yaptığı bütün hukuksuz işlemlerin cezasını çekeceğini ifade eden Tekin, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

  ”Bu 3 binanın Halk Eğitim Merkezine tahsis edilmesi ile alakalı olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu tahsis işlemi yapan Adıyaman Belediyesi, Halk Eğitim Müdürlüğü ve diğer bütün kamu görevlileri hakkında gerekli suç duyurusu yapılarak, görevi kötüye kullanmak, mala zarar vermek, hususunda davalar açılmıştır”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz