HAZIR GIYIM TERZICILIĞI BITIRME AŞAMASINA GELDI

  0
  129

  Adıyaman’da  bir dönemin en popüler meslek sınıfı arasında bulunan terzilik, hazır giyim sektörü yüzünden can çekişiyor.

  Bugün el sanatları mesleklerinden terziliğin bitme noktasına gelmesinin en önemli sebebinin hazır giyim olduğunu ifade eden terziler, terzilik artık para kazandırmadığı için bu mesleğe kimsenin yönelmediğini söylediler.

  “Vatandaşlar Hazır Giyime Yöneldi”

  Hazır giyim sektörlerinin işlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Terziler  “Daha önce yapılan işler hepsi el sanatıyla yapılıyordu. O zamanlar makinalar olmadığı için düğmeleri, paçaları, ceketleri hep elle, iğneyle dikerdik. Son zamanlarda artan hazır giyim işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. Bütün geçler hep hazır giyime kaydı. Konfeksiyonlar gençlere vade imkânları tanıyorlar. Ayrıca her sene farklı moda çıkarıyorlar. Gençler de modaya hevesli olduğu için hazır giyime yöneliyorlar. Eskisi gibi kimse terzilere gitmiyor. Gelenler de yaşı geçmiş olan, ya da şişman olduğu için hazır giyimde elbise bulamayan veya istediği modeli bulamayanlardır sözlerini ifade ettiler.”

  Çıraklar İş Öğrenmeden Ne Kadar Para Alacağız Diyorlar

  Çırak bulmama konusunda açıklamalarda bulunan Terziler “Terzilik bizim gençlik çağımızda çok güzel bir meslekti, sanattı, iyi para kazandırırdı, ekmek bırakan bir meslekti.  Ama zamanla bu sanat bitiyor ve bu mesleği yeni öğrenen geçler de yok artık çıraklar bile  çalışma gelmek isterken işi öğrenmeden ne kadar para alacağız diyorlar. Onun için çırak bulmakta  bile zorlanıyoruz dediler”.

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz