Demokrasinin yolu kadının cinsiyet eşitliğinden geçer

  0
  407

  Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Yapraktepe Köyü’nde, erken yaşta evlendirilen ve 14 yaşında hayata gözlerini yuman Kader Erten’in ölümünün kendilerini çok üzdüğünü belirterek, olayın bütün boyutlarıyla incelenmesi gerektiğini söyledi.

  Toprak konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “Eğer bir ülkede 11,5 yaşında evlendirilmiş, 14,5 yaşında iki çocuk sahibi iken öldürülmüş bir kız çocuğundan bahsediliyorsa bu hepimizin utancı olabilmelidir. Deneyimlerime dayanarak Kader Erten olayının intihar değil cinayet olduğunu düşündüğümü söyleyebilirim. Bu olay bütün boyutlarıyla incelenmelidir. Kader Erten’i 11,5 yaşında evlendiren ailesi, onunla evlenen erkek, koca askerde iken yaşananlar, çocuğun erken doğup doğmadığı, çocuğun babasının kim olduğu mutlaka sorgulanmalıdır. Ve bu dava hepimizin davası olmalıdır. Çocuk gelinler meselesi Türkiye’nin en önemli meselelerinden biridir. Adıyaman KAMER’in 2013 yılında 2509 civarında kadın ile yüz yüze görüşerek yaptığı tarama çalışması sonucu ilimizde,

  Son 10 yıl içinde ; 2 çocuğun 12 ve daha küçük yaşta(%0,2), 73 çocuğun 13-15 yaş aralığında(%7,1), 137 çocuğun ise 16-17(%13,3) yaşlarında evlendirildiklerini göstermektedir. Son 10 yılda Adıyaman‘daçocuk gelin oranı %20,6 civarındadır.

  Mülki amirler en kısa zamanda muhtar, jandarma, öğretmen ve imamlarla işbirliği yaparak çocuk gelinler konusunda i farkındalık ve duyarlılık yaratmalı tüm il, ilçe ve köylerde bu evlilikleri önleyici tedbirler almalıdır. Demokrasinin yolu kadının insan haklarından, cinsiyet eşitliğinden geçer” Şeklinde konuştu.

  KAMER VAKFI A+çIKLAMA (1)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz