Belediyeden Yeni Bir Kültür Hizmeti

  0
  468

  Adıyaman Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında, yeni bir kitap daha bastırılarak yayımlandı.

  Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün kültür yayınları arasına dâhil edilen

  “Tarihle Folklorun Kucaklaştığı Belde Adıyaman” isimli kitapta, Adıyaman kültürü yer alıyor. Her sayfasında buram buram Adıyaman kültürü kokan eserin kapağında; kentin genel görünümü, Cendere Köprüsü ve Nemrut Dağı’nın zirvesini anlamlandıran dev figürler yer alıyor. Adıyaman’ın renkli simalarından olan Ozan Hasan Duymaz tarafından uzun bir emeğin sonucunda hazırlanan bu kitapla birlikte, Adıyaman Belediyesi’nin kültür hizmetleri daha da zenginleşti.

  Uzun yıllar Müzik, Halkoyunu, Spor ve çeşitli kültürel etkinliklerde aktif rol olan Hasan Duymaz, yeni kitabıyla ilgili şunları söyledi; “Biz Adıyamanlılar çok şanslı bir yörede yaşıyoruz. Gerek tarihsel, gerek ekonomik, gerekse de sosyal faaliyetler açısından eşsiz bir zenginliğe sahibiz. Çünkü tarihsel açıdan ilk insanların yaşadığı, ilk medeniyete önderlik eden insanların bıraktığı izler, bu topraklardan geçmiş. Ekonomik açıdan kentimiz, dünyanın sayılı barajlarından tutun da, ülkemizde üretilen önemli miktarını karşılayabilecek petrol rezervine sahip. Sosyal açıdan ise, bugün bölge olarak Adana, Gaziantep, Malatya ve Diyarbakır gibi illerle kültür alışverişi yapmamız, dahası dünya birincisi olmuş folklorumuz ve türkülerimiz, bence Adıyaman toplumu olarak bir dönemeci dönüyoruz. Bu dönemeç kutsal ve tarihsel bir dönemeçtir. İlimizde artık çok şeyler çağın gereği olarak değişiyor. Toplumumuz; sevgiye, hoşgörüye, nezakete ve zekâya ödül veriyor. Hırçınlıklar kavga ve karalama gibi ilkel adetler yavaş yavaş özelliğini kaybediyor. Ancak bir araştırmacı yazar olarak kendi ilgi alanım olan yöre şairlerini, türkülerini, folklorik özelliklerini araştırabildim. Elbette ki bugüne kadar araştırılmamış söz konusu şiir ve özdeyişlerin kaynağı olan bütün olayların teker teker sıralanmasına olanak bulunmadığından değerlendirmeyi siz sayın okurların takdirine bırakıyorum. Kusur ve eksikliklerimiz için şimdiden engin hoşgörünüze sığınır, bu çalışmanın kitap olarak sizlere sunulmasında emeği geçenlere en özlü sevgi ve saygılarımı sunarım. Ayrıca, geceli gündüzlü mesaisini bu çalışmama teksif eden Gazeteci-Yazar Ahmet Saygı, Akil Yağınlı dostuma, verdikleri emek ve özverilerden dolayı şükranlarımı sunarım.”

  İlin kültürünü yansıtan çeşitli eserleri belediye kültür yayınları arasına katarak, kültür hizmetlerini zenginleştirmeye devam ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise; “Tarihle Folklorun Kucaklaştığı Belde Adıyaman’ isimli bu kitabımızı da kültür yayınlarımızın arasına katarak, yayınlarımızı zenginleştirdik. Her sayfasında buram buram kültür kokan bu güzel eseri bin bir emekle hazırlayan değerli Hasan Duymaz kardeşimizi tebrik ediyorum. İlimizin kültüne dair ne varsa hepsini büyük bir titizlikle toparlayıp kitaplaştırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, bu zengin içerikli eseri hazırlayan, tasarımını yapan, fotoğraf ve bilgilerle donatın ve basımını gerçekleştiren herkese emeğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

   

  HASAN DUYMAZ'IN K¦-TABI (1)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz