Başkan Kutlu’dan Sağduyu Çağrısı

  0
  87

  Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, son günlerde artan terör olaylarından dolayı doğu illerine ait araçların batı illerinde taşlanmasına tepki göstererek, sağduyu çağrısında bulundu.
  Ülke genelinde son günlerde artan terör olaylarının geldiği nokta ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, herkesi sağduyulu davranmaya davet etti.
  Ardı ardına yaşanan büyük terör olaylarından sonra doğu illerine ait şehirlerarası otobüs firmalarının araçlarının bazı illerde saldırıya uğramasına ve yine doğu illerine ait plakalı araçların yine batı illerinde çeşitli zorlamalara maruz bırakılmasına tepki gösteren Başkan Kutlu, bu durumun ülkeye zarar verdiğini, sadece terör örgütünün ekmeğine yağ sürmek olduğunu dile getirdi.
  Konu ile ilgili yaptığı açıklamada herkesi sağduyulu davranmaya davet eden Belediye Başkanı Kutlu, şunları kaydetti:

  “Ülkemizde son günlerde yaşadığımız olaylar hepimizi yasa boğmuştur. Eskiden ‘ateş düştüğü yeri yakar’ derlerdi ama Dağlıca’da ve Iğdır’da düşen ateş bütün ülkeyi dağlamıştır. Dolayısıyla bütün ülke bugün bu olayların acısını yaşamaktadır. Üzeri küllenmiş olan çatışmaların, olayların sonradan birden bire alevlenmesini çok manidar buluyorum. Yaşanan olayları terör örgütünün veya başka unsurların amaçladığı veya planladığı bir olay olarak görmüyorum. Yapılan işlere büyük ölçekte baktığımızda uluslararası bir projeyle karşı karşıya olduğumuz gözükmektedir. Etrafımızdaki ülkelere baktığımızda Irak’ta, Suriye’de ve birçok ülkede bir istikrarsızlık, bir çatışma ortamı bulunmaktadır. Bugün Türkiye’yi de bir çatışma ortamına sürüklemek için yoğun bir gayret sarf edilmektedir. Burada hedef Türkiye’nin birliği, beraberliği ve bütünlüğüdür. Şehit haberleri hepimizin yüreğini yaktı ancak bundan daha kötüsü de bu çatışmaların ülke geneline yayılmasıdır. Eğer batıda bulunan ve sadece Kürt olduğu için orada tartaklanıp, hakarete uğrayan ve öldürülen kimseler olursa bu ülke genelinde topyekûn bir kargaşaya, iç savaşa sebep olabilir. Bundan dolayı millet olarak uyanık olmamız gerek. Adıyaman’dan Antalya’ya giden yolcu otobüsünün ve doğudan giden diğer otobüslerin Mersin ilinde durdurularak taşlanması ve bunun için gereken tedbirlerin alınmaması hepimizi üzmüştür”

  -ADIYAMANLILAR VATANINA HERKESTEN ÇOK DÜŞKÜNDÜR

  Adıyamanlıların gurbette yaşadığı sıkıntılara değinen Kutlu, “Herkes şunu iyi bilmeli ki, özellikle Adıyamanlılar, batıda kendisini bu meselede taraf görenlerden daha fazla vatanına, milletine ve bayrağına bağlı insanlardır. Hiç kimsenin bir Adıyamanlıyı yada bir Adıyaman firmasını Türkler adına yada Kürtler adına taşlamaya hakkı yoktur. Başka şehirlerden gelenlere de böyle muamelelerde bulunulması sadece ve sadece terör örgütünün ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz. Bu konuda ‘hiç kimsenin günahı başkasına yüklenemez’ prensibi, ayeti gereği bizim de terör örgütü mensupları dışındaki kimseleri suçlamamız sadece terörist grupların amaçladıkları bir durumdur. Bunun için hissiyat bir tarafa akılla hareket etmek lazım. Teröre ve teröriste geçit vermemek mutlaka gerekli, güvenlik güçlerimizde bunun için gereken her şeyi yapıyor. İçimize düşen ateşi birazcık dindirecek karşı ataklar yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir. Bizde millet olarak bunu arzu ediyoruz ama suçu olmayan ve teröre karşı canını siper ederek doğuda mücadele eden ve terör örgütlerine destek vermeyen kimselerin de sırf Kürt olduklarından dolayı veya doğulu olduklarından dolayı başkaları tarafından hakir görülmesi doğru bir şey değildir. Adıyaman halkı bu konuda çok sağduyuludur. Diğer illerdekileri de bu konuda sağduyuya davet ediyorum” dedi.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz