AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara: “Suruç Olayı Bana Göre Kapalı Bir Kutudur”

  0
  79

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Suruç olayının kapalı bir kutu olduğunu söyledi.

  Boynukara, yaptığı açıklamada, Suruç olayını savcının ve kolluk kuvvetlerinin iyi araştırma yapması gerektiğini ifade etti.

  Yargıçların bu olayı iyi analiz etmesi gerektiğinin altını çizen Boynukara, şunları kaydetti:

  “Bana göre canlı bomba ötesinde anlam taşıyor. Bana göre onun yargıçların o olayı iyi analiz etmesinde büyük fayda var. Türkiye’de olup biteni anlamak açısından bunu bildiğim bir şey olduğu için söylemiyorum ama siyasal olaylar, kuşkular yan yana getirdiğimizde Suruç olayı sıradan bir olay değil, onu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Ben orada PKK’nın bir iktidar alanı oluşturmaya ilişkin bir çabası olduğunu düşünüyorum. Orada hayatını kaybeden hepsi örgüt dışındaki unsurlardan oluşan kişiler  ve er geç sonra sosyalistlerin bir özelliği vardır. Hiçbir şey gizli kalmaz, oradan muhakkak bir gün tartışılır, konuşulur ve ortaya çıkar. Ben Suruç ile ilgili durumunda er geç yargı mekanizması ortaya çıkaramazsa dahi o sosyalist geleneği kendi arasındaki tartışmalardan onun arka planı ortaya çıkaracağını düşünüyorum”

  -PKK’NIN ORADA BİR OPERASYONU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

  Boynukara, “Ben PKK  terör örgütünün orada bir kendi iktidar alanına düstursuz girme girişimine karşı bir operasyon olarak değerlendiriyorum. Yapan, yaptıran önemli değil. Orada önemli olan sonuçlara bakarak konuşmak lazım. Ben yoksa yapan sahiden o dedikleri gibi IŞİD ile ilişkisi olan bir çocuk olabilir o kısmını bilmiyorum. Ama sonuçlara bakıp konuşmak lazım” dedi.

  -PKK SÜREKLİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRDİ

  Çözüm sürecini PKK’nın bitirdiğini belirten Boynukara, şöyle devam etti:

  “Biz bunlar ortaya çıktığında kronoloji çıkardık. Ben size PKK terör örgütünün 2013’den sonra en az 20 den fazla ayda bir sefer ‘biz süreci bitirdik’ açıklamalarını söyleyebilirim.  Sizinle paylaşabilirim. Selahattin beyin yaptığı açıklama var. Sürecin durması ile ilgili sorulara Selahatitn bey iki temel konu üzerinde cevap veriyor. 1. çekilme yasası çıkarılmadı. 2. kale kollar ve barajlar yapıldı. Onun içinde örgüt çekilmeyi durdurdu. Bu iki konuda HDP yöneticilerinin kamuoyuna yanlış bilgi verdiklerini biliyorum. Çekilme yasasında o sürecin içinde olan birisiyim. Çekilme yasası hiçbir zaman bir hazırlık yapılmadı. Ne bir çalışma yapıldı, ne de meclis gündemine geldi. Çünkü teklif olarak bu mümkün değil. Şu kişiye has veya şu kişilere özel bir düzenleme yapma şansınız yok. Anayasaya aykırı bir düzenleme fikri düzeyde birileri tartışmış olabilir bu konuyu ama hiçbir zaman bununla ilgili hukuki bir çalışma yapılmadı. Çünkü hukuk tekniği açısından bu mümkün değil, bu gayet net. Kalekol konusunu kalekol meselesi 2008’nin sonlarında gündeme geldi. 2009 yılında 110 kalekol zaten yapılmıştı. Bitmişti. 136 tane inşaatı devam ediyordu. Karayılan, 24 Nisan 2013’te çekilmeyi başlatacaklarına dair açıklama yaptı. Ama kalekol 2009’da bunlar savunma amaçlı 2007-2008’i düşünün, jandarma karakollarına yönelik saldırılar var. Onlarca insanımız şehit oluyor. Buna tedbir olarak böyle şey düşünülmüştü. Bu hayata geçirildi”

  -BÖLGENİN İHTİYACI SULU TARIM

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihtiyacının sulu tarım olduğunu vurgulayan Boynukara, “Biz Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman gibi illerin temel ihtiyacı sulu tarımdır. Burada sular akıp gidiyor, bu suyu durdurup önüne bent çekip tarlaya getirmenin neresi askeri amaç taşır ? Şimdi Silvan barajı yapılıyor. Silvan barajında yaklaşık 300 binin üzeride insanın sosyo – ekonomik yapısı değişecek. Ama örgüt o barajın inşaatını sabote etmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Ve HDP de HDP yöneticileri de askeri baraj tanımlamasıyla bu sabotaja, bu terör eylemine bir destek veriyor” ifadelerini kullandı.

  -KOÇALİ BARAJININ NE ZARARI VAR

  Koçali Barajının istenilmemesini eleştiren Boynukara, şunları söyledi:

  “Gelelim Adıyaman’a aynısı 7 Haziran seçimlerinden sonra baraj inşaatında çalışan araçları yakıyorsunuz,  barajı basıyorsunuz. Barajın suyu nereye gidecek ? Barajın suyu gördüğüm Adıyaman’a gelecek, ova sulanacak. Bunun ne zararı var ? Hiç kimseye zararı yok, örgüt bunların hepsini kullandı. 7 Haziran’dan  24 Temmuz’a kadar 654 terör olayı meydana geldi. Yüzlerce insan hayatını kaybetti. 600‘ün üzerinden araç yakıldı. 15 baraj inşaatına saldırıda bulunuldu. Şuan 15 baraj inşaatı ayrı çalışır halde, bunu kenara koyalım. 11 Temmuz’da PKK çatışmazlığa son verdiğini açıkladı.13 Temmuz’da devrimci halk savaşı başlattıklarını açıkladılar. 19 Temmuz’da HDP yöneticileri devrimci halk savaşı başlattığını söyleyen örgüte sırtlarını, o örgüte dayadıklarını açıkladılar”

  -TOPYEKÜN SAVAŞ ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

  Boynukara, “20 Temmuz’da Kürtlerin silahlanmasına ilişkin çağrılar, silahlarıyla topyekün savaş çağrısında bulundular. Bunun hiç birisi yorum değil, bunlar bilgi. Ardından 24 Temmuz’da devlet operasyon yaptı. Operasyonları başlattı, şimdi bunların hiç birisini görmeden bunları yok sayarak efendim hükümeti sayın Cumhurbaşkanı kurdurtmadı, savaşı sayın Cumhurbaşkanı çıkarttırdı. Kardeşim bu açıklamaları kim yaptı ?” şeklinde konuştu.

  -ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI VAR

  Türkiye’de kötü bir politik dönem oluştuğunu aktaran Boynukara, şöyle konuştu:

  “Bu kötü politik yönde şu bir Erdoğan karşıtlı bir Erdoğan düşmanlığı var. Erdoğan düşmanlığı üzerinden herkes pozisyon alıyor. Cumhuriyet Halk Partisinin bunları görüp, bunlara birşey söylemesi gerek. Kemal bey Almanya’da ‘PKK’nın yaptığı eylemler Ak Partiye hizmet ediyor’ şeklinde açıklama yaptı. PKK’nın yaptığı eylemler Ak Partiye hizmet etmiyor. PKK eylem yapıyor, HDP yöneticileri ‘biz sırtımızı örgüte dayadık’ diyor. Buna söylediği tek bir cümle yok. HDP yöneticileri örgütün geliştirdiği iki yeni strateji yereldeki uygulayıcı pozisyona geldi. Nedir bunlar canlı kalkan eylemleri güvenlik birimlerinin operasyon yaptığı alana siz 15-20-30 kişi olarak biz canlı kalkan olarak geliyoruz. Buraya ne demek canlı kalkan, burada suç işlemiş birileri var, biz onları koruyacağız. Örgüt PKK terör örgütü kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya gelmekten kaçınıyor. Sivil halkla kolluk kuvvetlerini karşı karşıya getirmek istiyor. Bunun üzerinden ortaya çıkacak kimi sivil kayıpları üzerinden de siyaset yapmak istiyorlar. Siz neden buna taraf oluyorsunuz? Neden bunun içinde yer alıyorsunuz? Bakın daha geçen gün PKK’nın saldırıları HDP’ye zarar veriyor. HDP Hakkari milletvekili PKK sizi tükürüğü ile boğar şeklinde açıklama yaptı. Bu kişi partinin milletvekili yani Kemal beyin bunları görmemesi, duymaması, bunlardan haberi olmaması düşüne biliyormusunuz? Düşünülemez, burada tek bir amaç var. Ak Partiyi güçsüz hale bırakmak, Ak Partisiz bir Türkiye özlemi. Bu da Erdoğan düşmanlığı. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan bu milletin makus talihini değiştirecek eksenin temsilcisi şuanda. Halkın yüzde 52’si tarafından seçilmiş birisi. Şuanki pozisyonu da yüzde 52’nin üstünde bir pozisyon. Çok güçlü bir halk desteği var. Siz buna ilişkin sürekli olumsuz cümleler kuracaksınız ama öbür taraftan terör örgütüne ilişkin tek bir cümle kurmayacaksınız”

  -PKK 2 BİN 58 ÇOCUĞU DAĞA KAÇIRDI

  PKK’nın bin 58 çocuğu dağa kaçırdığını hatırlatan Boynukara, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Geçen gün İnsan Hakları İzleme örgütünün bir raporu yayınlandı. PKK terör örgütünün son 2 yılda 18 yaşından küçük 2 bin 58 çocuğu dağa kaçırdığını yazıyor. Bu kamuoyunun bilgisi değil, bu İnsan Hakları İzleme örgütünün yaptığı bir açıklama. Rapordan çıkan bir açıklama.Buna ilişkin söyleyeceğiniz bir söz yok mu? CHP’lilerin HDP’lilerin buna söyleyecekleri tek bir söz yok mu? Ben Kemal beyin bazı açıklamalarını şahsen ciddiye almamayı tercih ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanının geçen gün yaptığı başka açıklama var, meclise ‘500 yerli ve milli milletvekili gönderin’ diyor. Onun üzerinden de bir siyaset geliştirdiler. Yerli ve milli tartışması açtılar. Yerli ve milli tartışması şudur sayın Cumhurbaşkanımız defalarca altını çizdi. Bu ülke için bu ülkeyi düşünen,  bu ülkenin çıkarlarını önceleyen ve bu millet için çalışan insanlar. Başka bir yerden emir almayan. insanlar kastettiği bu gayet açık. Biz konuşan Türkiye’den yanayız. Diğer  taraftan da sayın Cumhurbaşkanın susmasını isteyeceksin, sayın Cumhurbaşkanımız görüşlerini açıklıyor. Ha siz buna karşı görüşünüzü söyleyebilirsiniz, buna itiraz edebilirsiniz”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz