Adıyaman’da Diyarbakır’daki Billboardlarındaki Karikatüre Tepki

  0
  113

  Adıyaman’da, Bilgi ve Hikmet Derneği üyeleri Diyarbakır’daki billboardlara yapıştırılan karikatüre tepki gösterdi.

  Akşam saatlerinde Demokrasi Parkı önünde toplanan 100 kişilik grup, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin çocuk gelinlerle ilgili billboardlara yapıştırdığı karikatüre tepki gösterdiler.

  Toplanan grup adına açıklamada bulunan Bilgi ve Hikmet Derneği üyelerinden İhsan Altun, “Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin çocuk gelinlerle ilgili billboardlarında Müslüman imajının olumsuz temsil edilmesi kabul edilemez. Çocuk gelinlerle ile mücadele adına böylesi büyük ve yaygın bir sorunun İslam kimliği ile özdeşleştirilmesini  asla mazur görülemez buluyor ve Lanetliyoruz. Söz konusu karikatürün islam karşıtı sitelerde islama hakaret maksadıyla kullanılan bir karikatür olması olayın vahametini  arttıran bir durumdur.Büyük çoğunluğu dindar olan ve Peygamber gibi hassas bir değerle ilgili aşağılayıcı bir üslup hepimizi derinden üzmüştür” diye konuştu.

  Altun, “İslamın esenlik dini olması ve geldiği günden itibaren kadın hakları ve yaşam değerleriyle ilgili yaptığı devrim niteliğinde yeniliklerin göz ardı edilerek, yerel örf ve geleneklerin islama mal edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir.İslam coğrafyasında ve özelde bölgemizde oluşturulmak istenen kaos ortamına zemin hazırlayan ve destek sunan bu tür eylem ve kışkırtıcı çabaları kınıyoruz”şeklinde konuştu.

  Grup yapılan açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz