Adıyaman Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi

  0
  368

  Adıyaman Belediyesi işçilerini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi, HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın katılımıyla imzalandı. 

  2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, KAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Hizmet-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Doğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Toplu iş sözleşmesinin imza töreni için Adıyaman’a gelen Genel Başkan Mahmut Arslan, tören öncesinde Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mahmut Doğan ve şubenin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Başkan Büyükaslan’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra hep birlikte Belediye Konferans Salonu’na geçerek törene katıldılar. İşçilerin tamamının katıldığı imza töreninde bir konuşma yapan Hizmet-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Doğan; “2004-2005 yıllarında Adıyaman Belediyesi’nde çalışan işçi arkadaşlarımızın maaşı çok düşüktü. Emekli olduklarında daha fazla maaş alıyordu. Sayın Belediye Başkanımızla birlikte 10 yıldan buyana güzel sözleşmeler yaparak, arkadaşlarımızı memnun ettik. Bugün yine yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. 2014-2015 yılını kapsayacak olan sözleşmeyi bugün atacağımız imzayla bitirmiş olacağız.

  Geriye dönüp baktığımızda, Sayın Belediye Başkanımızın 10 yıllık döneminde 6 tane toplu iş sözleşmesi yapmışız. İlk toplu iş sözleşmesini göz önünde bulundurduğumuzda bugüne kadar tazminat konusunda önemli bir gelişme sağladığımızı görüyoruz. Bugün Adıyaman Belediyesi ile farklı kurumlarda çalışan işçiler emekli olurken aynı tazminatı alıyor, ama daha önce böyle değildi.

  Bu yıl yapılan toplu iş sözleşmesinde ise yemek ve yakacak kalemlerine yüzde 20 zam yapıldı. Herkesin mevcut yevmiyesine birinci altı ayda 7 bin 500, ikinci altı ayda 5 bin 500 TL zam yapıldı. Yani ortalama herkesin birinci altı ayda 250, ikinci altı ayda 150 TL maaşına zam yapılmıştır. Bu, yılda ortalama 400 TL zam demektir. İkinci yılda yine bu kadar zam yapılacak. Bütün bunları, Sayın Belediye Başkanımızın yufka yürekliliğine ve merhametli olmasına borçlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bunun için huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca yoğun işlerine rağmen Ankara’dan ilimize gelerek aramızda bulunan ve toplu iş sözleşmemize imza atan Sayın Genel Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

  Daha sonra kürsüye gelen HAK-İŞ konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan; “Bugün Adıyaman için tarihi bir gün yaşıyoruz. Türkiye ortalamasının üzerinde bir toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz. Bunun için çok mutluyuz. Ayrıca hüzünlüyüz çünkü 10 yıldır birlikte çalıştığımız Belediye Başkanımız M. Necip Büyükaslan’la son toplu iş sözleşmesi imzalıyoruz. 1979 yılında sendikamız burada kurulurken, ilk kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tarıverdi’nin bu şehirde ilk destek istediği kişi Sayın Necip Büyükaslan’dır. Dolayısıyla sendikamız yani Hizmet-İş’in kuruluşunda büyük katkı ve destekleri olmuş. 10 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde de hem Adıyaman’a büyük hizmetleri olmuş, hem de çalışanların ücretini dolu düzgün vererek çok önemli bir merhale kat edilmiş. Bunun için kendisine teşekkür ediyor ve bugün imzalayacağımız toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

  En son konuşmayı yapan Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise; “2004 yılında seçildikten hemen sonra yaptığımız ilk iş, çalışanlarımızın maddi durumunu iyileştirmek oldu. O gün bugündür işçilerimizin alın teri kurumadan hakkını veriyoruz. Kendi dönemimizde asla sendikaya ve sendika seçimlerine karışmadık. Toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir gerginliğe mahal vermedik. Görüşmeleri, medeni insanlar topluluğu anlayışıyla sürdürdük.

  Şimdiye kadar hiçbir işçimizin hakkını üstümüzde koymadık. Gün geçtikçe arttırarak bugünkü seviyeye getirdik. Bizden önce belediye işçileri aldıkları ücretle geçimini zor sağlıyordu. Allah’a çok şükür dönemimizde hayat standartlarının üzerinde ücret alıyor ve rahatlıkla geçimini sağlıyorlar. Bugüne kadar maaşlarını bir gün dahi geciktirmeden zamanında ödedik. 2004 yılında emekli olan bir işçi kardeşimizin kıdem tazminatı, bugünkü parayla 24 bin TL civarındaydı. Şu gün itibariyle emekli olan bir işçimiz, 83 bin TL alıyor. Nereden nereye getirdik. Bugün yine çok güzel bir sözleşme imzalıyoruz. Bu sözleşmeden işçi arkadaşlarımızın tümü memnunlar. Onlar memnun olunca bizlerde memnun oluyoruz. Bu protokolümüz işçilerimize ve belediyemize hayırlı olsun. Bu konuda emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve sendikamıza teşekkür ediyorum” dedi.

  Konuşmaların akabinde 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı ve daha sonra karşılıklı hediyeleşmeler yapıldı, en son toplu resim çektirilerek imza töreni nihayete erdirildi.

  hizmet-i+ş s+Âzle+şme (8)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz