Sahipsiz Adıyaman’a 5 yılda 5 Vali

0
540


AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıyla birlikte ülkemizin her köşesi adeta şantiye alanına dönüp her il kalkınırken Adıyaman yine hak ettiği karşılığı tam manada alamayan ender şehirlerden birisi olarak dikkat çekiyor.


2012’de Mahmut Demirtaş, Vali olarak göreve başladığında ayağının tozu ile kangren olmuş sorunları tespit ederek, bu sorunların çözümü için yaptığı projelerle Adıyaman halkının gönlünde taht kurmuştu.


Sadece Vali Demirtaş’ın görevde kaldığı 4 yılda, azimli ve kararlı bir şekilde ortaya koyduğu hizmetlerle bir nebze olsun ihtiyaçlar giderildi ancak Adıyaman, Demirtaş’ın başarılı çalışmalarından başka hizmet göremedi.
Eski Vali Demirtaş, Adıyaman için oldukça önem projelere imza attı.

Şehrimizin en büyük sorunlarından birisi olan eğitim konusunda yetersiz derslik sorunlarının çözümü için çok sayıda okul projesi hayata geçirildi. 70’li yıllarda yapılan ve şehre bir yakışmayan Hükümet Konağının yerine yeni hükümet konağı yapımına başlandı.

İlimizin en büyük eksiklerinin başında gelen mesire alanı konusunda Abuzer Gaffari Beşpınar Mevkiinde yukarı ve aşağı olmak üzere iki piknik alanı yapılaması için gecesini gündüzüne kattı. Gazihan Dede mesire alanının yapılması için de ter döktü.

Demirtaş, ilçelerde ve köylerde son 20 yılda yapılmayanları 4 yıla sığdırarak büyük bir başarı gösterdi.
2012’de Mülkiye Müfettişliğinden terfi ederek Adıyaman Valisi olan Demirtaş, Adıyaman’da yaptığı başarılı işlerin ardından 1 Haziran 2016’da onore edilerek Türkiye’nin altıncı büyük şehri olan Adana’ya atandı.

Mahmut Demirtaş burada 4 yıl valilik yaptıktan sonra 10 Haziran’daki Valiler kararnamesiyle Mardin Valiliğine görevine getirildi.

Demirtaş’tan sonrası bomboş geçti

Mahmut Demirtaş’tan sonra Abdullah Erin’in de ilk valilik tecrübesi Adıyaman oldu.
Adıyaman’da 1 yıl gibi bir kısa bir süre görev yapan Erin, Samsat Depremi, Çelikhan’daki doğal afet, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Anayasa Değişikliği Referandumu gibi ülkemiz ve ilimiz için oldukça önemli ve zor süreçlerde işbaşındaydı.

Zor günlerde görev yapan Abdullah Erin, Adıyamanlılarla kurduğu samimi ve sıcak diyalogla taraflı-tarafsız herkesin sevgi ve saygısını kazandı. Mesai mefhumu gözetmeksizin hafta sonu ve gecenin 2’sine kadar çalışma odasının ışıklarının yandığına şahit olduk.

Ülkemizin yaşadığı zor günlerin ardından Adıyaman’ın sorunları tespit ederek çözümü konusunda kolları sıvamışken siyasiler halkın sevdiği Vali Erin’e istediklerini yaptıramayınca yaşanan ahenksizliği ortadan kaldırmak için büyüklerimiz, Vali Erin’i göndererek çözdüler.

Vali Erin, Haziran 2017’de kendinden önceki Vali Mahmut Demirtaş gibi ödüllendirilerek, Türkiye’nin 8. büyük şehri olan Şanlıurfa’ya atandı.

Halkın sevdiği Vali, hizmet anlamında bir şey yapmasına izin verilmeden gönderildi, kaybeden yine Adıyaman oldu. Vali Abdullah Erin, 3 yıldır görev yaptığı Şanlıurfa’da hizmetleriyle Urfalıların gönlünde taht kurdu.

Abdullah Erin’in yerine atanan Eski İstanbul Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı da Adıyaman Valisi bir yıl görev yaptı.

Halktan kopuk, agresif tavırlarıyla vatandaşı dinlemeyen, vatandaştan uzak bir yönetim şekliyle ve siyasilerle de ters düşen Vali Kalkancı da 1 yıl sonra Ankara’ya çekildi. Eski Vali Kalkancı dönemi, Adıyaman için yine bir heba olmuş bir dönem olarak anılıyor.

Adıyaman’daki başarılı çalışmalarıyla büyükşehirlere Adana’ya vali olarak atanan Demirtaş ve Erin’in tersine başarısız olan Nurullah Naci Kalkancı merkezde “KIZAĞA” çekildi.

Adıyaman’ın sorunları konusunda hiçbir şey yapmayan Kalkancı’nın gidişi Adıyamanlılar tarafından büyük bir kazanım olarak yorumlandı.

Kalkancı’nın ardından SAHİPSİZ MEMLEKET’e Ekim 2018 Valiler Kararnamesiyle bu sefer de Aksaray Valisi Aykut Pekmez atandı.

Hayırlı olsun ziyaretleri ve iadeyi ziyaretlerle Adıyaman’da görev yapan Pekmez, hiçbir esere imza atmadan ve tebessüm edip dinleyerek 19 ay Adıyaman Valiliği yaptı.

Mülkiye Başmüfettişliğine çekilerek başarısızlığı tescillenen Vali’nin, özellikle Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığı yetkililerin dikkatinden kaçmadı.

Vali Pekmez, sorunları daha büyüyen ve bir çivi çakmadığı Adıyaman’dan merkeze, “KIZAK”taki görevine alındı.

Kamuoyu tarafından Mahmut Demirtaş’ın Adana Valisi olarak atandığı Haziran 2016’dan sonra hizmet göremeyen Adıyaman için kayıp yıllar olarak kabul ediliyor. Bu süre zarfında Adıyaman’da ciddi manada hiçbir proje yapılamadı.

Adıyaman, 2016’dan beri atanmışlar ve seçilmişler tarafından kayda değer hiçbir proje üretilmemiş bir il olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

İlimizin çözüm bekleyen dağlar gibi sorunları varken seçtiklerimizin birbirleriyle olan kavgası, kendi adamına koltuk ayarlama çabası her şeyin önüne geçmiş durumda.

Siyasilerimizin küçük hesapları 16 yıllık AK Parti iktidarında rutin hizmetler dışında Adıyaman’ın fazla kazanç elde etmemesinin en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

Gerçekten de ‘’SAHİPSİZ ADIYAMAN’’sın sen.

Herkesin basamak yaparak yükseldiği bir memleketsin sen Adıyaman.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz