24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

  0
  578

  24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Valilik önündeki Atatürk büstüne çelenk konulması ile başlayan program Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda devam etti.

  Halk Eğitim Merkezindeki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Öğretmenler tarafından Öğretmen Marşı koro şeklinde seslendirildi. Ardından öğretmenlerden oluşan halkoyunları gösterisi sunuldu.   Programın açılış konuşmasını emekli öğretmenler adına Recep Esmer yaptı.  Esmer, öğretmenliğin çok önemli ve kutsal bir meslek olduğunu vurgulayarak, Atatürk’ün “Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” sözü öğretmenliğe ne kadar değer verildiğini ve onlara ne kadar güvendiğini göstermektedir” dedi.

  Daha sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ise, “Öğretmenler verdikleri eğitim ile yetiştirmekte oldukları bireylerde vatan ve millet sevgisini, fazilet, fedakarlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularını gelişmesine katkı sağlayarak, onlara başarıya giden yolu göstermiş olurlar”dedi.

  Öğretmenlik mesleğinin önemine değinen Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise, Fatih Sultan Mehmet hazretleri İstanbul’a girdiğinde bir tarafında Molla Girani bir tarafında da Akşemsettin Hocası vardı. Her ikisi de Fatih’in Öğretmeniydi. Tarih boyunca hangi millet ve hangi devlet ilme, öğretmenlerine ve hocalarına değer vermişse dünya hakimiyetine oturmuşlardır”dedi.

  Son derece kutsal bir vazifeyi icra eden tüm öğretmenlerin “Öğretmenler Günü”nü kutlayarak söze başlayan Vali Mahmut Demirtaş ise, “Kuşkusuz dünyanın her tarafında öğretmen saygıdeğerdir. Ama bizim kültür ve medeniyetimizde öğretmenlerimizin apayrı bir yeri vardır. Nitekim toplumumuzda çoğu zaman öğretmen, anne ve babanın dahi önüne geçecek kadar sevilir ve kendisine sonsuz bir saygı gösterilir. Çünkü sizler, insanoğlunu eğitmek, yetiştirmek ona bilmediğini öğretmek gibi gerçekten kutsal, gerçekten mübarek bir mesleği icra etmektesiniz. Biz inanıyoruz ki toplumumuzun geleceği olan çocuklarımız, sizin fedakârane emekleriniz ve göz nurunuzla topluma kazandırılacaktır. Öğretmen sadece bilen ve bildiğini aktaran değil; hayatıyla, yaşam tarzıyla, ruhunda bir araya getirdiği güzel hasletlerle örnek insandır. Öğretmen, çevresine ışık saçan bir mum olduğu kadar, insanın ve toplumun aynasıdır, yansımasıdır”şeklinde konuştu.

  Eğitim ve öğretim seviyesinin bir toplumun gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergesi olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Bu gerçeği kabul etmeden, hiçbir meselenin anlaşılması mümkün değildir. Eğitimin kalitesini daha üst noktalara taşıyabilmek bakımından eğitim kurumlarının fiziki yapıları oldukça önemlidir. Bu düşünceyle Adıyaman’da göreve başladıktan sonra Valilik olarak ilimizde diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da ciddi çalışmalar başlattık. Hükümetimizin ve hayırseverlerimizin bize verdiği destekle ilimizdeki eğitim seviyesini daha üst noktalara getirmek için bu yıl temelini attığımız ve atacağımız okullarla beraber il genelinde 715 derslik yapıyoruz.  2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde milli ve manevi değerlerine bağlı, daha eğitimli ve daha donanımlı nesiller yetiştirmek amacıyla eğitim arenasında Adıyaman’ın dört bir tarafını şantiyeye çevirdik. Şu anda bilim ve irfan yuvalarımızın temelleri bir bir yükselmektedir. Özellikle eğitimde attığımız bu adımlarla, bereketli topraklarımıza sağlıklı tohumlar ekeceğiz. Sizin gayretinizle, sizin hassas çabalarınızla, bu tohumlar büyüyecek, boy atacak ve sağlıklı nesiller olarak geleceğimizi teşkil edecekler. Gelecek adına büyük umutlar taşıyorum. Zira gözlerinde zeka fışkıran öğrencilerimizin yanında, bu kutsal yola yüreğini koymuş fedakar öğretmenlerimiz var. Bu duygularla mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak nesilleri yetiştirme sorumluluğunu taşıyan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum”dedi.

  Konuşmaların ardından adaylığı kaldırılan genç öğretmenler, Türk bayrağı üzerine yemin etti. Yemin töreninden sonra Vali Mahmut Demirtaş ve protokol üyeleri tarafından emekli öğretmenlere plaket ve hizmet şeref belgeleri verildi.

  Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü programına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Siyasi parti başkanları, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.24_kasim_ogretmenler_1

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz