Yetiş, Güneş Enerjisinin Tarımsal Sulamada Kullanımı Projesi Hayata Geçiyor

  0
  95

  Yüksek enerji giderlerinden dolayı iki yıldır tarımsal sulama yapılamayan Samsat ve Çamgazi ile ilgili müjdeyi AK Parti Adıyaman Milletvekili Yetiş verdi.
  Samsat ilçesini ziyaret eden AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, köy muhtarları ve çiftçiler ile bir araya gelerek Samsat ilçesi ve Çamgazi’de uygulanacak olan güneş enerji sistemi ile sulama projesinin DSİ’nin Türkiye’de uygulayacağı model bir proje olacağını söyledi.
  Samsat çiftçilerinin sorunlarını yerinde dinleyen Yetiş, Samsat’ın can damarı olan tarımsal sulamanın iki yıldır yüksek enerji giderlerinden dolayı durduğunu bu nedenle çiftçilerimizin mağdur olduğunu belirtti. Yetiş, konuyla yakından ilgilendiğini ifade ederek, “güneş enerjisiyle tarımsal sulama yapılacağını ve enerji giderlerini bu sistem ile çözüme kavuşturacaklarını” dedi.
  AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, güneş enerjisi sistemi projesinin bir yıla yakındır takipçisi olduğunu belirterek, “1 yıla yakındır üzerinde çalıştığımız konu ile ilgili DSİ Eylül ayının başında ihaleye çıkıyor. Güneş Enerjisi panellerinin tespit edilen alana kurulması ile start verilmiş olacak. Cazibeli sulamanın mümkün olmadığı birçok köyümüz böylece bedava enerji ile sulu tarım yapma fırsatı yakalayacak. Bu proje DSİ’nin tarımsal sulama alanında Türkiye de uygulayacağı ilk proje olma hasebiyle de oldukça önem arz ediyor. Yani Samsat ilçemiz pilot bölge olarak seçildi. Çalışmaların artık hayırlısı ile sonuna geldik. İnşallah Eylül ayında DSİ Projenin ihalesini yapacak ve en geç altı ay içinde bu işi bitireceğiz. Önümüzdeki yaz sezonunda çiftçilerimizin arazilerini tekrar suyla buluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.
  Yetiş, DSİ ile yaptıkları görüşmelerde bu projenin devamı olarak Samsat sulamasının ikinci etabında ve diğer pompaj projelerinde güneş enerji sistemiyle enerji giderini karşılayacak bir çalışmayı da sürdürdüklerini söyledi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz