Yeni Dünya Vakfı’ndan “Sağlam Genç, İradeli Lider” Projesi

  0
  64

  Tüm İslam dünyasını tanıma, tanıtma ve geleceğin liderlerini çıkartmak için kurulan Yeni Dünya Vakfı, “Sağlam Genç, İradeli Lider” ismiyle gençlere yönelik yeni bir projeyi hayata geçirdi. Proje ile dünyadaki gelişmeler, politikalar, İslam dünyası ve Türkiye’nin konumu konuları ele alınarak bölgesel analizlerin yapılması amaçlanıyor.
  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adıyamanlılar Vakfı, Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Uluslararası Rabia Platformu’nun katkılarıyla düzenlenen ve 16-29 yaş grubuna dâhil olan lise, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan proje öncesi Cağaloğlu’ndaki Yeni Dünya Vakfı merkez binasında tanıtım toplantısı düzenlendi. Seminere Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet Bıçkıcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı  Müşaviri, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal, Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir ve Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik ve çok sayıda davetliler katıldı.
  “Projeyle Derinlemesine Bölgesel Analizler Yapılacaktır”

  Projeyle ilgili düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyunu bilgilendiren Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, üniversite gençliğine katkı vermek amacıyla her yıl ortalama 500 öğrenciye burs imkânı sağladıklarını dile getirerek, “Özellikle burs verdiğimiz arkadaşları seminere davet ettik. Ancak sadece bizimle burs bağlantısı olan öğrencilere değil, bu proje herkese açık ve ücretsiz olacaktır” dedi.
  Daha sonra, “Üniversitede okumak sadece 4 yıl sonra bir diploma almaktan ibaret değildir” diyen Göksu, diplomanın içini dolduracak en güzel faaliyetlerin ise bu tür sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu sosyal ve kültürel faaliyetler olduğunu sözlerine ekledi. Sempozyumda birçok akademisyenin, diplomatın ve bu konuda uzman kişilerin eğitim vereceğini söyleyen Göksu, “Bu projeyle derinlemesine bölgesel analizler yapılacaktır. Asya, Avrupa ve ABD Müslümanlarına yönelik yapılan çalışmalar, Türkiye’nin Orta Doğu politikaları, Türkiye’nin İslam dünyasıyla olan ilişkileri, İslam dünyasının içinde bulunduğu krizler, sorunlar ve çözüm yolları konuşularak gençler bilgilendirilecektir. Özellikle İslam dünyasında krizler yaşanıyor. Kan ve gözyaşı hâkim. Bütün bunları ortadan kaldırabilecek olan gelişmiş insan gücüdür. Biz bunun için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
  Cumartesi günleri İstanbul’da, pazar günleri de Ankara’da gerçekleştirilecek proje toplam 32 hafta sürecek.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz